Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európsky súdny dvor
6. septembra 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Súdny dvor zamietol žalobu Slovenska a Maďarska pre povinné kvóty utečencov

LUXEMBURG 6. septembra (WebNoviny.sk) – Súdny dvor Európskej únie (EÚ) v stredu zamietol žaloby, ktoré podali Slovensko a Maďarsko v súvislosti s dočasným mechanizmom povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii.

Prerozdelenie 120-tisíc utečencov

Podľa neho mechanizmus povinných kvót Európskej rady skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015. Preto žaloby, ktoré sa týkali prerozdelenia 120-tisícov utečencov, zamietol v plnom rozsahu.

Do konania na Súdnom dvore vstúpilo v jeho priebehu na podporu Slovenska a Maďarska Poľsko ako vedľajší účastník. Belgicko, Nemecko, Grécko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Švédsko a Európska komisia vstúpili ako vedľajší účastníci konania na podporu Rady.

Súdny dvor vyvrátil tvrdenie oboch štátov, že sa mal pri prijímaní opatrenia podľa článku 78 odseku 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie uplatniť legislatívny postup. Podľa súdneho tribunálu sa však legislatívny postup uplatní len v prípade ustanovenia zmlúv, ktoré na takýto postup výslovne odkazuje, a napadnuté rozhodnutie mohlo byť prijaté v rámci nelegislatívneho postupu.

Núdzová situácia pre prílev migrantov

Okrem toho konštatoval, že spomínaný článok umožňuje inštitúciám EÚ prijať všetky potrebné dočasné opatrenia ako účinnú a rýchlu odpoveď na núdzovú situáciu v dôsledku náhleho prílevu vysídlených osôb a tieto opatrenia môžu tiež zaviesť výnimky z legislatívnych aktov.

Keďže rozhodnutie, ktoré štáty napadli, je nelegislatívnym aktom, podľa najvyššieho súdneho tribunálu EÚ na jeho prijímanie sa nevzťahovali požiadavky na účasť národných parlamentov, ani na verejný charakter zasadnutia a hlasovania Rady, ktoré sa vzťahuje na legislatívne akty.

Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa Súdneho dvora EÚ Cristina Mihăilescu.

Odporúčané články

Stovky migrantov z Maroka sa pokúsilo prekročiť hranice Španielska Migrantov z prívesu pred supermarketom zadržali ako svedkov, šoférovi hrozí trest smrti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...