Súdny dvor zamietol žalobu Slovenska a Maďarska pre povinné kvóty utečencov

Európsky súdny dvor
Foto: archívne, SITA/AP

LUXEMBURG 6. septembra (WebNoviny.sk) – Súdny dvor Európskej únie (EÚ) v stredu zamietol žaloby, ktoré podali Slovensko a Maďarsko v súvislosti s dočasným mechanizmom povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii.

Prerozdelenie 120-tisíc utečencov

Podľa neho mechanizmus povinných kvót Európskej rady skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015. Preto žaloby, ktoré sa týkali prerozdelenia 120-tisícov utečencov, zamietol v plnom rozsahu.

Do konania na Súdnom dvore vstúpilo v jeho priebehu na podporu Slovenska a Maďarska Poľsko ako vedľajší účastník. Belgicko, Nemecko, Grécko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Švédsko a Európska komisia vstúpili ako vedľajší účastníci konania na podporu Rady.

Súdny dvor vyvrátil tvrdenie oboch štátov, že sa mal pri prijímaní opatrenia podľa článku 78 odseku 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie uplatniť legislatívny postup. Podľa súdneho tribunálu sa však legislatívny postup uplatní len v prípade ustanovenia zmlúv, ktoré na takýto postup výslovne odkazuje, a napadnuté rozhodnutie mohlo byť prijaté v rámci nelegislatívneho postupu.

Núdzová situácia pre prílev migrantov

Okrem toho konštatoval, že spomínaný článok umožňuje inštitúciám EÚ prijať všetky potrebné dočasné opatrenia ako účinnú a rýchlu odpoveď na núdzovú situáciu v dôsledku náhleho prílevu vysídlených osôb a tieto opatrenia môžu tiež zaviesť výnimky z legislatívnych aktov.

Keďže rozhodnutie, ktoré štáty napadli, je nelegislatívnym aktom, podľa najvyššieho súdneho tribunálu EÚ na jeho prijímanie sa nevzťahovali požiadavky na účasť národných parlamentov, ani na verejný charakter zasadnutia a hlasovania Rady, ktoré sa vzťahuje na legislatívne akty.

Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa Súdneho dvora EÚ Cristina Mihăilescu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorEurópska rada