Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európsky súdny dvor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Súdny dvor zamietol žalobu Slovenska a Maďarska pre povinné kvóty utečencov

LUXEMBURG 6. septembra (WebNoviny.sk) – Súdny dvor Európskej únie (EÚ) v stredu zamietol žaloby, ktoré podali Slovensko a Maďarsko v súvislosti s dočasným mechanizmom povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii.

Prerozdelenie 120-tisíc utečencov

Podľa neho mechanizmus povinných kvót Európskej rady skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015. Preto žaloby, ktoré sa týkali prerozdelenia 120-tisícov utečencov, zamietol v plnom rozsahu.

Do konania na Súdnom dvore vstúpilo v jeho priebehu na podporu Slovenska a Maďarska Poľsko ako vedľajší účastník. Belgicko, Nemecko, Grécko, Francúzsko, Taliansko, Luxembursko, Švédsko a Európska komisia vstúpili ako vedľajší účastníci konania na podporu Rady.

Súdny dvor vyvrátil tvrdenie oboch štátov, že sa mal pri prijímaní opatrenia podľa článku 78 odseku 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie uplatniť legislatívny postup. Podľa súdneho tribunálu sa však legislatívny postup uplatní len v prípade ustanovenia zmlúv, ktoré na takýto postup výslovne odkazuje, a napadnuté rozhodnutie mohlo byť prijaté v rámci nelegislatívneho postupu.

Núdzová situácia pre prílev migrantov

Okrem toho konštatoval, že spomínaný článok umožňuje inštitúciám EÚ prijať všetky potrebné dočasné opatrenia ako účinnú a rýchlu odpoveď na núdzovú situáciu v dôsledku náhleho prílevu vysídlených osôb a tieto opatrenia môžu tiež zaviesť výnimky z legislatívnych aktov.

Keďže rozhodnutie, ktoré štáty napadli, je nelegislatívnym aktom, podľa najvyššieho súdneho tribunálu EÚ na jeho prijímanie sa nevzťahovali požiadavky na účasť národných parlamentov, ani na verejný charakter zasadnutia a hlasovania Rady, ktoré sa vzťahuje na legislatívne akty.

Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa Súdneho dvora EÚ Cristina Mihăilescu.

Odporúčané články

Stovky migrantov z Maroka sa pokúsilo prekročiť hranice Španielska Migrantov z prívesu pred supermarketom zadržali ako svedkov, šoférovi hrozí trest smrti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies