Súkromní lekári upozorňujú na alarmujúci stav ambulantného sektora

lekár
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Asociácia súkromných lekárov SR (ASL SR) víta avizované opatrenie koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd pristúpiť k razantnému zvýšeniu platov vo verejnej, štátnej správe, platov učiteľov a zdravotných sestier.

Nedostatok všeobecných lekárov a špecialistov

Súkromní lekári však hovoria o nutnosti riešiť komplexne ekonomickú situáciu v ambulantnom sektore. „Pokiaľ sa ekonomike darí, tento úspech by mal pocítiť občan aj v podobe kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti. Realita je však iná,“ upozorňuje ASL SR v tlačovej správe.

Práca ambulantného lekára je podľa ASL SR už dlhší čas pre mladých lekárov neatraktívna a ekonomicky nerentabilná. „V dôsledku nedostatku všeobecných lekárov a špecialistov sa mimoriadne zvyšuje záťaž ambulantných lekárov a pre pacienta sa predlžujú čakacie doby na vyšetrenie,“ píše sa v tlačovej správe.

Stúpajú náklady na chod ambulancií

Súkromí lekári upozorňujú, že s rastúcim počtom pacientov a pribúdajúcimi povinnosťami stúpajú náklady na chod ambulancií. Aktuálnym príkladom sú podľa nich platby za prepojenie ambulantného softwéru na ezdravie, kde náklady na splnenie povinnosti znáša ambulantný poskytovateľ.

„Naši lekári strácajú motiváciu zotrvať v ambulantnom sektore. Dlhodobo upozorňujeme na nevyhnutnosť dofinancovania zdravotníctva. V prípade, že sa urýchlene nezmenia podmienky v sektore ambulantnej zdravotnej starostlivosti hrozí skutočne jeho kolaps a obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov. ASL SR preto považuje za nevyhnutné zreálnenie platieb za výkony ambulantných lekárov  a zabezpečenie dostatočných zdrojov na stabilizáciu a rozvoj ambulantného sektora,“ uviedol prezident ASL SR Marián Šóth.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMost-HídSMER-SDSNS Slovenská národná strana