Sulík pozastavil nákup antigénových testov a tvrdí, že by ich malo obstarávať Krajčího ministerstvo

Richard Sulík
Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: achívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 1. decembra 19:38

Minister hospodárstva Richard Sulík nateraz zastavil nákup antigénových testov. Povedal to na brífingu počas rokovania Ústredného krízového štábu. Ako vysvetlil, premiér Igor Matovič od neho chcel, aby pri nákupe testov bral ohľad na maximálne hodnoty citlivosti a najmä špecificity testov.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Aj minimálny rozdiel totiž môže spôsobiť pri plošnom testovaní desiatky tisíc falošne pozitívne testovaných ľudí. S touto požiadavkou Sulík súhlasí.

Chce sa vyhnúť podozreniu

Zadanie od ministerstva zdravotníctva však hovorí o postačujúcej špecificite vyššej ako 97 % a senzitivite viac ako 96 %. Práve o tejto požiadavke Sulík už vyše týždňa diskutuje s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

„Môže sa stať, že na stole budem mať test so špecificitou 97 % za tri eurá a so špecificitou 99,5 % za štyri eurá. Keď zoberiem drahší, budem logicky vystavený otázke, prečo som kúpil drahší, keď ministerstvu zdravotníctva postačovalo 97 %,“ konštatoval Sulík s tým, že sa pri nákupe testov nechce dostať do podozrenia.

Na stredajšom zasadnutí vlády by sa teda malo podľa Sulíka zmeniť uznesenie vlády buď tak, že nakúpi testy ministerstvo zdravotníctva, alebo dostane ministerstvo hospodárstva lepšie zadanie v zmysle vyšších nárokov na dve kľúčové hodnoty testov.

V tom prípade by rezort hospodárstva vedel prvú várku testov zabezpečiť do 16. decembra. Dodal však, že testy by podľa neho malo obstarávať ministerstvo zdravotníctva, prípadne Štátne hmotné rezervy SR.

Zdravotníctvo je najviac vyťažené

Minister zdravotníctva Marek Krajčí po rokovaní Ústredného krízového štábu konštatoval, že minister hospodárstva dostal úlohu zabezpečiť antigénové testy od vlády.

Ak tým však bude chcieť kabinet poveriť niekoho iného, ministerstvo zdravotníctva sa podľa Krajčího brániť nebude. Podotkol však, že najviac vyťažený od začiatku pandémie je práve jeho rezort.

„Máme veľa práce a bol by som rád, keby túto úlohu nemuselo realizovať ministerstvo zdravotníctva,“ dodal šéf rezortu.

K špecificite a senzitivite testov, o ktorých hovoril minister Sulík, sa vyjadril, že rezort zdravotníctva určil špecifikáciu, ktorú odporúča Európska komisia pre všetky krajiny Európskej únie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRŠHR Štátne hmotné rezervy