SULÍK: SaS na čele s Kollárom by sa nemusela dostať do NR SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Foto: SITA/Diana Černáková

Dlhodobo hovoríte, že SaS nemá kauzy. Sú však veci, ktoré by ste dnes spravili inak, alebo ľutujete niečo?

Jasné, množstvo. Keby som povedal, že nič by som inak nespravil, to predsa znamená, že všetko sme spravili najlepšie. My sme urobili veľa chýb a veľa vecí by som dnes robil inak. Ale to sa nedalo. To je ako s futbalom. Keď Slovensko niekde hrá, tak pred obrazovkami sedí milión ľudí, ktorí si myslia, že to vedia lepšie ako futbalový tréner, ktorý je s tým mužstvom na ihrisku. Nie je to s tou politikou až také jednoduché. Čaká na nás množstvo kadejakých úskalí a chybičiek. Stačí zle povedané slovo, aj keď dobre myslené, alebo prekrútiteľne povedané…

Viete vypichnúť niečo také?

V jednom denníku sa ma pýtali v dlhom rozhovore, že ak som vylúčil Fica z povolebnej koalície, či by som išiel do nej s Mečiarom. Bola to jedna zo 40 otázok, kde som odpovedal v tom duchu, že keby to nejako inak nevydávalo a chýbalo by nejakých 4 – 5 percent, že by dostal nejaké bezvýznamné ministerstvá. Titulok rozhovoru potom znel: Smer nie, HZDS áno. Celé sa to krútilo okolo toho. O tom, že máme program, zásady, hodnoty, predstavy, diskusia už v podstate vôbec neprebiehala, len to, že Sulík chce s Mečiarom. Pritom ja som mal len snahu zabrániť dojmu, že vylučujeme všetkých. Toto je taký príklad, ktorý sa nám potom vo veľa rôznych kombináciách zopakoval x-krát. Na toto neexistuje vysoká škola, kde vás naučia vyhýbať sa drobným prešľapom, musíte si to odžiť. Čiže na Vašu otázku áno, urobili sme veľa chýb a myslím si zároveň, že sme sa z nich aj vždy dokázali poučiť. Neurobili sme podstatné chyby. Toto je pre mňa dôležité. Nemáme žiadne korupčné kauzy. Toto je pre mňa osobne mimoriadne dôležitá vec, že strana, ktorú vediem nemá korupčné kauzy. Máme na čom stavať, máme celkom dobrý základ a môžme pokračovať. Volič nám zdvihol ukazovák, ale zároveň nám dal šancu ukázať, že to naozaj myslíme čestne a úprimne a že dokážeme sa aj chybám vyvarovať.

Čo sa podpísalo pod pád SaS?

Do volieb nám dali zabrať tri veci. Po prvé to, že všetci naši traja koaliční partneri plus Smer, plus Penta, plus neviem kto všetko, nás obviňovali. Boli sme čierna ovca rodiny, lebo sme odmietli hrať podľa ich pravidiel, odmietli sme otočiť v zásadnej veci. Všetci nás očiernili a povedali, že máme nulový koaličný potenciál. Pritom sme len urobili to, čo sme celé mesiace hovorili, že urobíme. Potom došlo odpočúvanie, i keď sa ukázalo, že všetky odposluchy mali súhlas sudcu. Navyše Galko tie odposluchy nenariaďoval. Možno došlo k zneužitiu nejakých právomocí, to z mojej pozície som nevedel, ani neviem posúdiť. Kauza odposluchy nám dala veľmi zabrať. A ešte keď sa premiérka vyjadrí, že jedno či legálne alebo nelegálne, novinár nesmie byť nikdy odpočúvaný, veď to je do neba volajúca hlúposť, asi na úrovni, že 16 krajín sa predsa nemôže mýliť. A potom to zaklincovala Sasanka. Žiaľ, moja vlastná hlúposť, hrubá chyba. Takmer nikoho nezaujímalo, že som žiadne kšefty nerobil. Nikto si neuvedomil, že kebyže Marián Kočner má možnosť ma riadiť alebo niečím vydierať, alebo niečo cezo mňa vie dosiahnuť, tak predsa to video nikdy sa nedostane na svetlo sveta, lebo by ho pekne držal v trezore a občas by mi len pripomenul, že ma drží za citlivú časť tela.

Sme sedem mesiacov od volieb, ale SaS tri hlavné opozičné strany stále nechávajú bokom.

To som celkom rád. Ľudová platforma, teda pravicové konzervatívne strany sa dali dokopy a riešia si svoje. My sme liberálna strana, máme naše hodnoty, náš program a máme jasnú víziu, ako ďalej so Slovenskom. Nevidím dôvod sa tri roky pred voľbami spájať s inými stranami.

Nepotrebuje pravicový volič odkaz, že pravica vie ísť spolu a dohodnúť sa?

Pravicový volič nie je jedno stádo, v ktorom sú všetci rovnakí. Niekto oceňuje konzervatívny prístup, niekto liberálny, niekto národnostný a tak ďalej. My sme liberálna strana s našimi vlastnými hodnotami, s našim programom. Mimochodom vyhodnoteným ako najlepším a s jasnou víziou. Hovoríme aká je východisková situácia, aké sú trendy a čo musí krajina urobiť, keď chce napredovať. Nie sú to žiadne dlhé litánie. Máme jasnú predstavu o tom, čo chceme robiť a týmto oslovíme určitú časť voličov. Pre nich sme dobrou alternatívou. Nemusíme hovoriť, s kým áno a s kým nie. Jediné čo hovoríme je, že nevieme si predstaviť spoluprácu so Smerom, lebo jednoducho taká vysoká miera neodbornosti a také zásahy podriadené ideológii, ktoré Slovensku vyslovene škodia, miera rozkrádania, na ktorú nie sme zvyknutí, to skrátka pre nás neprichádza do úvahy.

Čiže odmietate, že SaS je izolovaná, že zostala bokom.

Zostala bokom od čoho? Od mainstreamu? Od Goríl, že zostala bokom? No tak to budem každému vďačný, kto toto povie. To je úplne v poriadku. Či sme zostali izolovaní alebo nie, to závisí len a len od našich výsledkov. My si veríme, máme pre voliča dobrú ponuku. Musíme ju dlhšie a intenzívnejšie komunikovať, ale vieme si obhájiť všetky naše pozície na odbornej úrovni. To je dôležité. Vieme zrozumiteľne vysvetliť prečo sme za to a prečo sme proti tomu a musíme sa teraz snažiť, aby sme v najbližšej dobe presvedčili viac voličov. Ono sa to už aj pomaly darí. Prieskumy netreba preceňovať, ale trendy už niečo napovedajú. Trend SaS je stúpajúci. Pekne sme stúpali mesiac čo mesiac od apríla do septembra až na takmer 9 percent. Sme stabilizovaná strana s preferenciami niekde medzi siedmimi – ôsmimi percentami a to je výborná východisková pozícia na to, aby sme teraz pracovali ďalej a komunikovali a vysvetľovali voličom, prečo majú voliť práve nás.

Je SaS dnes jednotná, bude taká o tri mesiace, keď bude po voľbe predsedu?

Čo to znamená jednotná? SaS nikdy nebola taká, že 300 členov si myslí v každej jednej veci presne to isté. To by bolo zlé. Ale sme natoľko jednotní, že dokážeme spolu komunikovať, spolupracovať, dokážeme výsledky našej práce spoločne prezentovať, formulovať spoločné postoje. Ani na republikovej rade nie je každé jedno rozhodnutie schválené trinástimi hlasmi z trinástich. Vieme si tam veci vydiskutovať a vieme si aj na rovinu povedať.

Súboj o predsednícke kreslo na Slovensku strany delil. SaS bude výnimkou?

Určite áno. Určite bude výnimkou a  uvidíme kto zvíťazí. Ja si myslím, že zvíťazím ja. Viem poukázať na určité výsledky. Jozef Kollár síce sľubuje členom dvojciferný výsledok respektíve dvojciferné preferencie, ale môže nastať aj opak. Čo sa stane, keď pod vedením Jozefa Kollára skĺzneme pod 5 percent v preferenciách, po nejakú dlhšiu dobu, respektíve čo sa stane, keď v roku 2016 pod jeho vedením sa nedostaneme do parlamentu? Čo bude s SaS? SaS nie je krátkodobý projekt. Preto sme značnú časť peňazí zainvestovali do Liberálneho domu, lebo strana, ktorá je trvalým hráčom na slovenskej politickej scéne, má riadne sídlo, za ktoré sa nemusí hanbiť. To tiež dokumentuje to, že my sme sem neprišli na štyri roky. Keď vymeníme predsedu už po prvých štyroch rokoch a pod mojim vedením SaS i keď nikdy neskĺzla pod 5 percent ani v jednom jedinom prieskume, čo bude s projektom SaS? Aj toto je vec, ktorú si členovia budú musieť uvedomiť pri hlasovaní v marci.

Myslíte si, že s Kollárom má SaS skôr nábeh skĺznuť pod 5 percent ako ísť cez 10 percent?

Je väčšia pravdepodobnosť, väčšie riziko, že skĺzneme. A potom sa pýtam, že čo bude vlastne, keď sa v roku 2016 nedostaneme do parlamentu, čo budeme robiť? Keď v roku 2016 skončíme s deviatimi percentami a nie s jedenástimi, tak sa svet nezrúti. Ale keby sme mali skončiť so štyrmi percentami, tak to je to kardinálny rozdiel, ktorý môže znamenať koniec SaS

Dá sa povedať, že Richard Sulík je istota? Že členovia SaS by mali voliť istoty?

Vďaka Robertovi Ficovi je slovo istota úplne sprofanované. Za prvé štyri roky existencie SaS zodpovedám ja ako predseda. Sú tu výrazné úspechy, sú tu aj neúspechy, sú tu chyby, sú tu správne kroky, sú tu ale aj nejaké zásady. Z toho si môže každý člen spraviť obraz a myslím si, že môžem dnes povedať, že som najväčším garantom, že SaS bude ďalej existovať a že v roku 2016 bude mať dobrý výsledok.

Vám oponenti vyčítajú práve to, že nie ste schopný navýšiť preferencie a pritiahnuť naspäť voličov. Myslíte si opak?

Čísla neznamenajú všetko. Dôležité sú trendy. Netreba sa plašiť. Založiť politickú stranu znamená beh na dlhú trať.

Môžte zaručiť to, že či už Vy alebo Váš protikandidát, ktokoľvek z Vás vyhrá, že to nepovedie k nejakému rozkolu, ktorý neskôr povedie k štepeniu?

Ja viem zaručiť to, že keď nevyhrám, tak neodídem zo strany.

Ani ich nevyženiete, keď vyhráte?

Určite nie. My sme dobrý, funkčný tím. Nemám dôvod začať vytvárať nejaký rozkol v strane, pretože iní sú zlí, lebo si dovolili podporovať môjho protikandidáta. To určite nie. Navyše s Jozefom Kollárom sa mi veľmi dobre spolupracuje. Jozef Kollár mi bol veľmi nápomocný pri formulovaní postoja SaS pri eurovale a pri vyjednávaniach. Dúfam, že keď on neuspeje ako predseda, že neodíde zo strany.

Prezidentské voľby. Ako vyzeráte s hľadaním kandidáta?

Ľudovci sa nevedia ani medzi sebou dohodnúť. My máme snahu, máme záujem o spoločného kandidáta celej opozície, lebo len taký má šancu. Musí to byť zároveň človek, ktorý dokáže osloviť aj liberálneho voliča.

Vy ste navrhovali Radoslava Procházku z KDH.

To nebol návrh v mene SaS, ale je pravda, že keď sme sedeli iba štyria lídri, som toto meno spomenul. Žiaľ nejakou indiskréciou sa dostalo do médií a tým je to pre mňa vybavené.

Procházka by bol vhodný kandidát?

Nebudem sa k tomu ďalej vyjadrovať.

Vy ste s Procházkom o tom hovorili?

Keď niekto iný poruší dôvernosť rozhovoru, tak to pre mňa nie je dôvod takýto rozhovor komentovať.

Čiže asi kandidátom už nebude. Už je to pasé.

Nemám dôvod to komentovať. Keď ostaneme pri tej podmienke, že sa celá opozícia dohodne na jednom kandidátovi a zohľadníme nejaké vedľajšie podmienky, že má byť prijateľný pre liberálneho voliča, nemal by byť bývalý komunista, keď toto všetko zohľadním, tak netvárme sa, že máme na výber spomedzi 30 ľudí. Máme na výber spomedzi, prekvapivo málo ľudí a Rado Procházka je jeden z nich.

Koľkí ešte prichádzajú do úvahy?

To závisí od toho, že ako prísne podmienky stanovíme, ale ešte raz ten počet je veľmi, veľmi nízky.

Iveta Radičová?

Nebudem sa už viac ku kandidátovi vyjadrovať. Iveta Radičová sa toľkokrát tak jasne vyjadrovala, že nebude kandidovať, že teraz už by bola na smiech, keby zrazu prišla, že kandidovať bude.

Keď sa nedohodne Ľudová platforma a nedohodnete sa celá opozícia, tak čo? SaS nepostaví kandidáta?

To budeme riešiť potom. Máme času vyše roka. Nevidím ani dôvod teraz sa zaväzovať k tomu, že povieme do neviem kedy budeme mať kandidáta. Ľudová platforma povedala, že do 17. novembra chcú mať kandidáta…

Ako sa pozeráte na tézu, že mal byť spoločný opozičný kandidát?

Keď teda chceme poraziť Roberta Fica, tak to je správny krok.

Myslíte si, že pôjde Fico kandidovať?

Bude chcieť utiecť pred zodpovednosťou, lebo toto čo teraz stvára, to sa môže len na hlavu zosypať.

Regionálne voľby.

Tie sú bližšie ako prezidentské.

V Bratislave sú dvaja kandidáti za SaS. Vravíte, že na prezidentské voľby veľa kandidátov nie je, tu sama strana ponúka hneď dvoch.

Galka a Krajcera. Je to vec dohody, My máme záujem nájsť dohodu. Máme záujem o rozumnú dohodu a v rámci rozumnej dohody sa aj vieme dohodnúť na inom županovi, aj keď máme dvoch kvalitných kandidátov.

To, že máte dvoch kandidátov to neznamená, že sú dve koľajnice v strane? Kollárova a Sulíkova?

Nie, určite nie. Jasné, že Kollár má svojich prívržencov a ja mám svojich prívržencov a 16. marca uvidíme, že ktorá skupina je väčšia.

Príde SaS s tretím kandidátom na post šéfa NKÚ?

Budeme sa radiť. Je pravdepodobné, že prídeme s tretím kandidátom. Nevidím dôvod, aby dohoda v opozícii neplatila.

Igor Matovič už avizoval, že táto voľba bola posledná, v ktorej podporil opozičného kandidáta.

Igor Matovič je koaličný partner Smeru, čiže neberme ho ako vážnu opozíciu.

Vyrobil ho Richard Sulík.

To je pravda, ale jednoducho vtedy nikto, ani ja, sme nevedeli, čo on je zač. Predstavte si, že o rok a pol neskôr mu na lep sadli Zajac, Palko, Korda a to už vedeli čo tak asi od neho čakať. Čiže áno, vyrobil ho Richard Sulík, ale ja s tým už nič nespravím. Igor Matovič mal namierené do politiky, aj keby vtedy zrovna sme ho nezobrali na kandidátku, tak buď by si našiel inú možnosť, inú cestu, alebo by si počkal a v 2012 by kandidoval, alebo v roku 2014. To si zas nemyslite, že naveky by ostal mimo politiky, keby sme ho my nezobrali na kandidátku, to nie je pravda. A dnes je to koaličný partner Smeru, ktorý v podstate nie je opozíciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičIveta RadičováJozef KollárMarián KočnerRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita