Sulík stiahne žalobu na Havrana za 'trápnučkého fašistu'

Michal Havran, Richard Sulík

BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) – Publicista, teológ a moderátor Michal Havran viedol v utorok ostrú diskusiu v debate Denníka N s europoslancom a lídrom strany Sloboda a Solidarita Richardom Sulíkom. Témou bola aj žaloba, ktorú šéf liberálov na Havrana podal pre jeho status na sociálnej sieti Facebook. Havran ho označil za „trápnučkého fašistu“.

„Včera som mal diskusiu s Havranom a medziiným som sa dozvedel, že výrok ‚islam nie je kompatibilný s našou kultúrou‘ je fašistický. Tiež som sa dozvedel, že fašista je z pohľadu pána Havrana každý druhý, avšak nedozvedel som sa, ako chceme nazývať skutočných fašistov, tých, ktorí by radi inak zmýšľajúcich ľudí posielali do plynu. Moderátor Fila sa dozvedel, že kladie hlúpe otázky, keď sa spýtal, kto je väčší fašista – Kotleba či ja. Nadobudol som dojem, že podľa Havrana je fašista každý, kto s ním nesúhlasí a dospel som k záveru, že s týmto pánom nemá zmysel na túto tému (a možno ani na žiadnu inú) diskutovať. Pochopil som, že aj vďaka pánovi Havranovi pojem fašista tak strašne devalvoval, že nech si ma kľudne tak označuje, je to vlastne úplne jedno. A preto žalobu sťahujem, budem sa venovať zmysluplnejším veciam,“ napísal Sulík v reakcii na sociálnej sieti Facebook.

Havran neprijal dve Sulíkove ponuky

Sulík už na záver diskusie ponúkol Havranovi dva kompromisy, po ktorých by bol ochotný žalobu stiahnuť. „Chápem, že pán Havran reaguje na to veľmi citlivo. Nechcem žiadne ospravedlnenie. Mne bude bohato stačiť, ak ma už viac nebude označovať za fašistu, vzal by som to úplne v pohode. A nemusí ani mazať ten status. Ani to už nechcem, lebo tam sú už aj ďalšie veci na moju osobu popísané. To je všetko OK, odpúšťam, milujem blížneho svojho. Stačí mi, ak to slovo nahradí ‚blbcom‘, ‚somárom‘, niečím… a pre mňa je tá vec zo sveta,“ povedal Sulík.

Havran ponuku neprijal: „Pán Sulík, ja vám nemôžem sľúbiť takúto vec. Akože ja rozumiem, že ste sa dostali do situácie veľkorysého gesta, aj si to vážim, že ste to povedali, ale jednoducho, keď sa budete znovu stretávať s Kotlebom, alebo budete mať také výroky, ktoré budú vo mne vyvolávať tento pocit, tak ja to proste budem musieť napísať. Lebo ako ste povedali, už ste sa raz pomýlili vo svojej politickej orientácii a zistili ste, že vlastne nie ste liberálom, tak možno keď o rok zistíte, že už nie ste tým, čím ste a my budeme mať nejakú džentlmenskú dohodu, podľa ktorej to už ja vlastne nebudem komentovať. Viete, ja si musím zachovať svoju slobodu,“ reagoval.

Sulík povedal, že tento postoj úplne chápe a mal preňho druhú ponuku. „Za ten výrok, ktorý bol a bol zjavne mimo, sa mi ospravedlňte a uzavrime to,“ navrhol líder liberálov, ale dodal, že keď bude v budúcnosti chcieť niečo podobné napísať, nech berie na vedomie, že to vníma citlivo a bude musieť mať argumenty. Ani toto však Havrana nepresvedčilo.

Michal Havran
Foto: facebook.com/havran.michal

Havran reagoval na Sulíkov komentár k voľbám v USA

Sulík podal na Havrana žalobu, pretože ho pobúril jeho status na sociálnej sieti Facebook, ktorým reagoval na jeho komentár pre HN k americkým prezidentským voľbám.

Sulík v komentári s názvom „Môj tip: Vyhrá Trump“ okrem iného napísal: „Hlavný dôvod je, že žijeme v pomýlenom svete prehnanej politickej korektnosti. Bojuje sa za práva všelijakých menšín, za práva migrantov, za zákazy čo len náznaku diskriminácie, proti najmenším prejavom extrémizmu, xenofóbie, rasizmu… s výsledkom, že biely, pracujúci, heterosexuálny a dane platiaci americký muž je v Amerike najväčším chudákom. A práve títo a ich rodiny zvolia Trumpa.“

Havran v reakcii na jeho slová kontroval statusom na Facebooku a Sulíka rozhorčili tieto slová: „Mali sme v Európe takých liberálov, ako Jörg Haider, alebo Pim Fortuyn. Tiež začínali ako psychotickí libertariáni a skončili, rovnako ako Richad Sulík, ako trapnučkí fašisti.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal HavranRichard Sulík