Svet si pripomína Černobyľ, stavba ochranného krytu mešká

Svet si pripomína Černobyľ, stavba sarkofágu mešká
Foto: SITA/AP

BERLÍN 26. apríla (WEBNOVINY) – Ukrajina si v nedeľu pripomína 29. výročie havárie v jadrovej elektrárni Černobyľ, najväčšej svojho druhu v dejinách ľudstva.

Havária sa odohrala v noci z 25. na 26. apríla 1986 počas nevydarenej skúšky, ktorej dôsledkom bolo prehriatie a výbuch jedného z reaktorov a následný únik radiácie. Do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť vtedajšieho Sovietskeho zväzu, východnú Európu a Škandináviu.

Obrazom: Ukrajina si pripomína 29. výročie havárie v elektrárni Černobyľ

Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Z okolia elektrárne evakuovali asi 200-tisíc ľudí a zariadenie zakryli betónovým sarkofágom. Státisíce ľudí presídlili z oblastí zamorených rádioaktívnym spadom.

Sedem ekonomicky vyspelých štátov (G7) chce podľa slov nemeckej ministerky životného prostredia Barbary Hendricksovej čo najskôr dokončiť ochranný sarkofág nad jadrovým reaktorom. Z potrebných 2,2 miliardy eur na jeho dokončenie chýba okolo 615 miliónov, povedala podľa rakúskeho denníka Der Standard ministerka v Berlíne. Z toho musia 165 miliónov poskytnúť krajiny G7 a zostatok Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD).

Rusko, ktoré je v konflikte s Ukrajinou, sa koncom apríla tiež zúčastní na darcovskej konferencii v Londýne. „Predpokladám, že Rusko tiež poskytne svoj príspevok,“ povedala Hendricksová, ktorej predsednícka krajina krajín G7 toto úsilie koordinuje. Sarkofág má byť dokončený v roku 2017.

Francúzske konzorcium Novarka podpísalo v roku 2007 zmluvu o postavení nového 105 metrov vysokého a 260 metrov širokého oceľového krytu, ktorý bude umiestnený nad terajším sarkofágom. Jeho trvácnosť sa odhaduje na 100 rokov. Pôvodne sa predpokladalo, že výstavba sarkofágu bude stáť 1,5 miliardy eur a že bude dokončený v roku 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom