Sýrčania volili al-Asada vlastnou krvou, voľby trvali dlhšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria volí al Asada aj vlastnou krvou
Niektorí Sýrčania označili svoje hlasovacie lístky krvou po tom, ako si pichli do prsta špendlíkmi poskytnutými vládou, čo chápu ako symbolický akt vernosti a vlastenectva. Foto: SITA/ AP

DAMASK 3. júna (WEBNOVINY) – Utorňajšie prezidentské voľby v Sýrii trvali o päť hodín dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo, aby bolo možné vyhovieť vysokému záujmu zo strany voličov.

O predĺžení hlasovania počas dňa informovali sýrske štátne médiá. Volebné miestnosti sa zatvorili namiesto o siedmej večer až o polnoci miestneho času (23:00 SELČ). Svoje volebné právo stihli využiť mnohí obyvatelia oblastí pod kontrolou sýrskej vlády, pričom sa očakáva presvedčivé víťazstvo úradujúceho prezidenta Baššára al-Asada.

Obrazom: Sýrčania volili al-Asada aj vlastnou krvou

Hlasovanie sa konalo len vo vládou kontrolovaných oblastiach. Al-Asadovo víťazstvo, ktoré je napriek dvom protikandidátom vopred isté, mu zabezpečí už tretie funkčné obdobie, upevní jeho moc a pravdepodobne ešte viac posilní jeho odhodlanie potlačiť povstanie proti svojej vláde.

Západ a jeho regionálni spojenci vrátane Turecka a Saudskej Arábie voľby odmietajú ako frašku vzhľadom na pokračujúcu vojnu, ktorá v Sýrii trvá už tri roky. Miestna opozícia hlasovanie bojkotuje a nazýva „krvavými voľbami“ pre veľké utrpenie, ktoré krajina pod vedením neústupčivého al-Asada zažíva.

Voliči označili hlasovacie lístky krvou

Tisíce Sýrčanov mávali fotkami svojho lídra a tancovali s vlajkami, aby tak vyjadrili opätovnú podporu Baššárovi al-Asadovi v deň prezidentských volieb, ktoré opozícia odmietla ako frašku.

Niektorí označili svoje hlasovacie lístky krvou po tom, ako si pichli do prsta špendlíkmi poskytnutými vládou, čo chápu ako symbolický akt vernosti a vlastenectva. Iní si zvolili hlasovanie pred zrakmi ďalších voličov a televíznych kamier a nešli za záves do súkromia.

Mnohí mali odznaky s al-Asadovou podobizňou a uviedli, že znovuzvolenie dá sýrskemu lídrovi väčšiu legitimitu na nájdenie riešenia zničujúceho trojročného konfliktu.

V Sýrii zostalo odhadom šesť miliónov oprávnených voličov

V Sýrii už roky trvá vojna. Výsledkom krvavých bojov je okrem viac ako 160-tisíc mŕtvych aj odhadom desať miliónov utečencov a vnútorných vysídlencov, čo predstavuje takmer polovicu sýrskeho obyvateľstva. V krajine tak zostalo odhadom šesť miliónov oprávnených voličov. Tí, ktorí neopustili krajinu oficiálne, voliť v zahraničí nemôžu. Zvyšní mohli voliť napríklad na sýrskom veľvyslanectve v libanonskom Bejrúte.

Baššár sa sýrskym prezidentom stal v roku 2000 po smrti otca Háfiza a jeho druhý sedemročný mandát sa oficiálne končí v polovici júla. Poistkou jeho opätovného zvolenia al-Asada je aj oficiálna požiadavka, aby kandidát uplynulých desať rokov žil v Sýrii. Opoziční lídri tak nemajú možnosť aktívne sa do prezidentského boja zapojiť.

Sýrske prezidentské voľby boli v uplynulých desaťročiach fakticky referendami, keďže sa v nich rozhodovalo iba o jedinom kandidátovi, ktorým bol Baššár a predtým jeho otec Háfiz. Al-Asadova strana Baas krajinu ovláda od roku 1963, keď sa dostala k moci prostredníctvom krvavého puču.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-Asad