Sýria schladila komoditné trhy, ceny zlata aj ropy klesli

Syria
Foto: SITA/AP

NEW YORK 18. septembra (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy Brent klesli v utorok na šesťtýždňové minimum. Stretnutie svetových veľmocí týkajúce sa nakladania s chemickými zbraňami v Sýrii schladilo obavy investorov z bezprostrednej vojenskej akcie USA.

Nadol ceny čierneho zlata tiež potiahlo obnovenie časti produkcie v Líbyi. Diplomati USA, Ruska, Veľkej Británie, Francúzska a Číny začali v utorok rokovania o zničení chemických zbraní v Sýrii.

Novembrové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 1,88 USD na 108,19 USD za barel, počas dňa sa dostali až na úroveň 107,41 USD za barel. Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy oslabili o 1,17 USD na 105,42 USD za barel.

Ceny zlata v utorok klesli. Reagovali tak na tlmené údaje o inflácií v USA. Investori tiež očakávali rozhodnutie Federálneho rezervného systému (Fed) týkajúce sa redukcie programu skupovania aktív.

Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorý zodpovedá za tvorbu monetárnej politiky americkej centrálnej banky, zasadá v utorok a stredu a ekonómovia oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávajú, že Fed už od tohto mesiaca zníži program skupovania dlhopisov v objeme 85 mld. USD o 10 mld. USD. Spotová cena zlata do 19:13 GMT klesla o 0,2 % na 1 310,55 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy však uzavreli nižšie o 8,40 USD, a to na úrovni 1 309,40 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3356 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom