Tabule hanby napokon cez vládu neprešli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vajcia, potraviny
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Tabule hanby pre obchodníkov, u ktorých inšpekcia pri kontrole potravín zistí nedostatky, sa zrejme napokon realitou nestanú. Vláda totiž na svojom stredajšom zasadnutí vypustila z novely zákona o potravinách ustanovenia, ktoré o tejto možnosti hovorili.

Pôvodný návrh novely stanovoval, že obchodník musí na tabuli informovať o nedostatkoch, ktoré pri kontrole zistila štátna inšpekcia.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon po rokovaní kabinetu povedal, že treba akceptovať rozhodovanie vlády ako kolektívneho orgánu.

„Dnes, keď máme viac ako 30 % nedostatkov v obchodoch, zaviesť neúčinný a neefektívny systém, len aby sme niečo mali, je zbytočné. Zákon prešiel bez takejto úpravy, to znamená, že právo na umiestnenie takýchto tabúľ v návrhu zákona, ktorý z vlády odchádza do parlamentu, nie je,“ dodal Simon.

Návrh zákona zvyšuje taktiež sadzby pokút, keď stanovuje ich maximálnu možnú výšku pre malých prevádzkovateľov na 100 tis. eur, pre stredných na 150 tis. eur a veľkým prevádzkovateľom hrozí najvyššia pokuta 200 tis. eur. Ak spoločnosti v priebehu jedného roka opätovne porušia zákon, hrozia im dokonca pokuty v rozmedzí od 500 tis. eur do 2 mil. eur. Po novom budú môcť taktiež inšpektori regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vykonávať úradnú kontrolu aj v inom územnom obvode. Cieľom je podľa ministerstva zvýšiť efektívnosť úradnej kontroly a ochrany spotrebiteľa.

Zrušenie potravinového kódexu

Novela predpokladá aj postupné zrušenie potravinového kódexu, keďže podrobnosti o bezpečnosti potravín, o výrobe, manipulácii a o umiestňovaní na trh budú upravené nariadeniami vlády. Rezort pôdohospodárstva do zákona zakomponoval taktiež prevádzkovateľov, ktorí predávajú potraviny cez internet a spresnil pre nich podmienky týkajúce sa uvádzania produktov na trh.

Novela ustanovuje aj povinnosti pre príjemcov potravín z členských štátov EÚ, ako aj tretích krajín. Podľa tohto nariadenia je príjemca povinný najneskôr 24 hodín vopred nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe príchod zásielky, jej určenia, krajinu pôvodu, druh a množstvo.

„Pokiaľ bude treba nahlasovať dovoz všetkých potravín, surovín, polotovarov, tak to bude mimoriadna administratívna záťaž,“ konštatoval šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak s tým, že vláda sa zaviazala naopak administratívnu záťaž v podnikateľskom sektore znižovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol KonštiakZsolt Simon