Taiwan vyhlási referendum, na olympijských hrách 2020 chce vystupovať pod vlastnou vlajkou

Taiwan, olympijské hry
Športovci z územia vo východnej Ázii na olympiádach vystupujú pod značkou Čínsky Tchaj-pej a nesú vlajku piatich olympijských kruhov. Taiwan chce toto zmeniť a vystupovať pod svojou vlajkou. Foto: SITA/AP

TCHAJ-PEJ 22. novembra (WebNoviny.sk) – Taiwan usporiada počas najbližšej soboty referendum, ktoré sa týka prezentácie na OH 2020 v Tokiu.

Ako je známe, športovci z územia vo východnej Ázii na olympiádach vystupujú pod značkou Čínsky Tchaj-pej a nesú vlajku piatich olympijských kruhov. V prípade úspechu si nemôžu vypočuť vlastnú hymnu. Namiesto nej počúvajú univerzálnu olympijskú. Taiwan však túži po zmene a pomôcť má aj spomenuté referendum.,

„Sme jedinou krajinou, ktorá nemôže používať na olympiáde vlastné meno, vlajku ani hymnu. To je iba dôkazom, ako veľmi nás Čína utláča,“ povedal bronzový medailista z roku 1968 Čch‘ Čcheng. Napriek referendu však zmeny nemusia prejsť. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vo svojom stanovisku pre agentúru AP uvádza, že neporuší dohodu, ktorá vznikla už v roku 1981.

Svoj postoj nemenil ani tento rok počas zasadania, ktoré sa uskutočnilo začiatkom mája. „Dohoda ostane nezmenená a plne aplikovaná,“ vyhlásil MOV. Čínska vláda stále vníma Taiwan za svoju provinciu, ktorá sa v roku 1949 jednostranne odčlenila. Väčšina krajín sveta vrátane Slovenska neuznáva Taiwan ako samostatný štát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom