Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómovia protestovali proti zásahu polície v obci Vrbnica
Rómovia na protestnom zhromaždení žiadali odvolanie košického krajského riaditeľa polície Juraja Leška a odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Michalovce, 10. apríl 2015. Foto: SITA/Štefan Madaras
9. mája 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Tanko sa obul do ministrov, rómsku problematiku neriešia

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Strana Rómskej únie na Slovensku už dlhšie žiada o prijatie u ministrov vnútra, školstva i práce, no zatiaľ neúspešne. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol predseda strany František Tanko, ministrom chce predložiť návrhy na riešenie rómskej problematiky na Slovensku. „Kompetentní však nemajú záujem sa s nami stretnúť,“ uviedol.

V minulosti strana podľa jeho slov predložila šéfovi rezortu práce inovatívny model riešenia rómskej problematiky. „Do dnešného dňa nás v súvislosti s ním nikto neoslovil a ani sme nemali možnosť o návrhu s niekým kompetentným rokovať,“ doplnil. Ako Tanko pokračoval, do dnešného dňa ani nevie, kde ich návrh skončil a či sa ním vôbec niekto zaoberal.

Situácia Rómov je vážna

Súčasná sociálna situácia Rómov na Slovensku je podľa neho veľmi vážna, žijú na hranici chudoby, nemajú možnosť sa zamestnať, dokonca v niektorých lokalitách žijú bez vody. Strana Rómskej únie na Slovensku si je vedomá toho, že rómska problematika sa nedá riešiť zo dňa na deň.

„No je najvyšší čas sa začať týmto problémom intenzívne venovať, pretože situácia v niektorých lokalitách je tak vážna, že je len otázkou času, že príde pre chudobu a hlad k občianskym nepokojom a k nárastu kriminality,“ vysvetlil predseda strany.

Netreba vytvárať rôzne komisie expertov na riešenie rómskej problematiky, pretože všetci vieme, kde sú problémy, ktoré treba riešiť, ale je potrebné sa tomu začať venovať, pripomenul. „Všetky vlády, či už minulé alebo súčasné, pred voľbami sľubujú a ponúkajú rôzne modely riešenia rómskej problematiky, avšak po získaní dostatočného počtu hlasov sa už v parlamente tomu nevenujú a vyhovárajú sa jeden na druhého,“ poznamenal.

Na riešenie rómskej problematiky získal štát milióny eur

Slovensko získalo pre nové programové obdobie na roky 2014 až 2020 z prostriedkov Európskej únie na riešenie rómskej problematiky približne 380 miliónov eur. František Tanko preto vyzýva slovenskú vládu a kompetentné osoby, aby peniaze využili práve na túto problematiku.

Ide podľa neho o prostriedky na infraštruktúru, bývanie, vzdelanie či zlepšenie sociálnej situácie Rómov. „Tiež ich vyzývam, aby nedopustili rozkrádanie týchto peňazí, prípadne ich využitie bez konečného dopadu na samotných Rómov,“ uviedol.

Každá jedna vláda je podľa neho zodpovedná za podmienky, v akých dnes Rómovia žijú, a preto je dôležité aj pre budúcnosť všetkých občanov Slovenska, aby sa situácia zlepšila a začala sa riešiť.

Odporúčané články

Štát si tvorí z Rómov armádu analfabetov, tvrdí Nicholsonová Prístup k rómskym deťom sa môže zmeniť, verí ombudsmanka

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...