Záhorie zasiahla supercela zo západu, Slovensko potrápili po horúcom dni silné búrky

supercela, búrka
Búrka v Malých Karpatoch. Foto: Martin Benko, www.facebook.com
  • aktualizované 12. augusta 20:43

Na Záhorie od západu prišla silná búrka, ktorá vykazuje aj supercelárne črty.

Pravdepodobné sú silné nárazy vetra, väčšie krúpy, prechodne aj intenzívny lejak. Na svojom facebookovom profile na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Podľa portálu iMeteo.sk intenzívna búrka zasiahne najmä okres Malacky a následne sa presunie do oblasti Malých Karpát a do oblasti Trnavy. Na sile nabrala v oblasti Viedne, kde majú hasiči niekoľko zásahov.

výstrahy, búrky, SHMÚ
Reprofoto: shmu.sk

SHMÚ v pondelok popri výstrahe pred horúčavami vydal aj výstrahu pred búrkami. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Intenzita sprievodných javov je v tejto ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako je stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov,“ uvádza sa vo výstrahe hydrometerológov. Viac podrobností o výstrahách SHMÚ možno nájsť na jeho webstránke http://www.shmu.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom