Aktualizované: Testovací modul Dragon po odpojení sa od Medzinárodnej vesmírnej stanice úspešne dopadol na Zem

Space X, Dragon
Modul Dragon spoločnosti Space X Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 8. marca 19:13

MYS CANAVERAL 8. marca (WebNoviny.sk) – Vesmírny modul Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX v piatok dopadol do Atlantického oceánu, stovky kilometrov od pobrežia Floridy. Stalo sa tak šesť hodín po tom, ako sa odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Je to zároveň po prvý raz za uplynulých 50 rokov, čo modul navrhnutý na prepravu astronautov pristál z vesmíru v Atlantickom oceáne.

Preprava astronautov

Vesmírna loď vyštartovala v sobotu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. K ISS sa pripojila v nedeľu. Na jej palube bol testovací panák Ripley, ktorý mal na sebe skafander a v oblastiach hlavy, krku a chrbtice zas pripevnené senzory, ktoré zbierali potrebné informácie o tom, čomu budú čeliť ľudia na ceste do vesmíru.

Spoločnosť predtým vyhlásila, že ak bude test úspešný, plánuje neskôr počas roka odobriť využitie systému na prepravu astronautov. Po uplynulé roky používali USA na prepravu ruské rakety Sojuz.

Dragon je „úplne špičkový“

Prvým astronautom z ISS, ktorý vstúpil do modulu po jeho pripojení a posledný ho aj opustil, bol Kanaďan David Saint-Jacques. Podľa neho je Dragon „úplne špičkový“, pričom ho tiež nazval vyššou cestovnou triedou.

Spoločnosť plánuje vykonať ešte ďalšie vylepšenia a prvými astronautmi, ktorí sa zrejme zúčastnia na plánovanom demo lete, budú Bob Behnken a Doug Hurley z NASA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elon Musk
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanicaSpaceX