Textilným robotníkom v Bangladéši po tragédii zvýšia mzdy

Bangladéš
Foto: SITA/AP

DHÁKA 13. mája (WEBNOVINY) – Počet obetí zrútenej textilnej továrne v meste Savar vzdialenom 30 kilometrov od hlavného mesta Bangladéša Dháky stúpol na 1126.

Tragická bilancia bude podľa záchranárov ešte stúpať, keďže ani 19 dní po nešťastí ešte nie sú odstránené všetky trosky. Bangladéšska vláda zároveň informovala o vytvorení komisie, ktorej úlohou bude zvýšenie miezd v textilnom priemysle.

Vláda tak reaguje na masové protesty a štrajky pracovníkov tohto odvetvia, ktorí sú nespokojní so zlými pracovnými podmienkami.

Zriadili sme komisiu, ktorá stanoví minimálnu mzdu v textilnom sektore. Urobili sme tak na základe požiadaviek robotníkov na zvýšenie platov,“ informoval minister textilného priemyslu Abdul Latif Siddique.

Stovky bangladéšskych textilných tovární po celej krajine v utorok pre protesty zavrelo svoje brány.

Zatiaľ čo záchranárske práce v zrútenej továrni v meste Savar neďaleko Dháky stále pokračujú, v blízkom priemyselnom parku Ašulia zastavili výrobu. Z „bezpečnostných dôvodov“ o tom rozhodol bangladéšsky zväz združujúci výrobcov textilu.

Obrazom: Pád továrne v Bangladéši

Tragédia poukázala na mizerné pracovné podmienky ľudí pracujúcich na objednávky západných spoločností. Zamestnanci textilného priemyslu zarábajú mesačne menej než 40 eur. „Niet pochýb, že mzdy pôjdu hore,“ vyhlásil minister Siddique.

V nedeľu štrajkovali desaťtisíce robotníkov za zvýšenie ich miezd a mnoho textilných závodov muselo prerušiť svoju prevádzku. Štrajkujúci tiež požadujú trest smrti pre majiteľa zrútenej továrne Sohela Rana, ktorého polícia zadržala štyri dni po nešťastí, keď chcel utiecť do Indie.

Katastrofa sa stala pred 19 dňami v osemposchodovej budove spoločnosti Rana Plaza na výrobu odevov. V súvislosti s nešťastím už zatkli najmenej 12 osôb. Vyšetrovatelia už oznámili, že zrútenie továrenskej budovy bolo pravdepodobne dôsledkom chvenia elektrických generátorov. Na štyroch najvyšších podlažiach budovy boli totiž v rozpore s predpismi umiestnené veľké generátory. V budove s piatimi textilnými závodmi sa v deň tragédie 24. apríla nachádzalo vyše 4000 pracovníkov, presný počet však nie je známy. Najmenej 2 437 sa podarilo zachrániť, asi tisícka utrpela vážne zranenia vrátane amputácií končatín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom