Tisíce Japoncov protestovalo proti jadru, boja sa Fukušimy

Japonsko
Foto: SITA/AP

TOKIO 16. júla (WEBNOVINY) – Desiatky tisícov ľudí vyšli v pondelok do ulíc centra japonskej metropoly Tokio s cieľom vyjadriť odmietavé stanovisko k jadrovej energetike.

Demonštranti tak urobili v reakcii na nedávne opätovné spustenie prvého nukleárneho reaktora po dvoch mesiacoch bez atómovej energie.

Organizátori tvrdia, že v uliciach hlavného mesta krajiny vychádzajúceho slnka bolo až 170-tisíc ľudí.

Tí využili štátny sviatok a vyzývali na odstavenie reaktorov a odchod premiéra Jošihika Nodu, ktorý v júni dal zelenú čiastočnému návratu k jadru.

To sa stalo u Japoncov neželaným po minuloročnej nehode v elektrárni vo Fukušime, ktorú v marci 2011 zaliali mohutné vlny tsunami

Obrazom: Mesto duchov pri Fukušime

Jadrový reaktor v atómovej elektrárni Ói na ostrove Honšú začal pracovať začiatkom júla. Vláda v Tokiu takto reagovala na nedostatok elektrickej energie, čo vážne ohrozovalo hospodárstvo jednej z najrozvinutejších krajín sveta.

Vážnu hrozbu predstavovala najmä spotreba elektriny počas horúceho leta, keď Japonci vo veľkom používajú klimatizáciu. V Japonsku bolo do zemetrasenia a následných vĺn tsunami v marci 2011 v činnosti 50 nukleárnych reaktorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom