Tma počas Hodiny zeme môže narušiť voľby, upozorňuje ÚVK

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svetlo ziarovka
Foto: blogspot.com

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Globálna environmentálna akcia Hodina Zeme, počas ktorej sa na hodinu symbolicky vypína verejné osvetlenie, nesmie narušiť druhé kolo prezidentských volieb, upozorňuje Ústredná volebná komisia.

Upozornila preto mestá a obce, aby sa pre výpadky alebo úspory elektrickej energie nenarušilo hlasovanie, ak sa samosprávy do tejto akcie zapoja. Médiá o tom informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová. Ako dodala, obce by tiež mali brať do úvahy bezpečnosť občanov pri vstupoch do volebných miestností vo večerných hodinách, keďže sa hlasuje do 22:00. V prvom kole volieb prezidenta sa hlasovanie v obci Veľká Lomnica posunulo až do 23:00, keďže už za tmy im pre počasie na hodinu vypadol elektrický prúd.

Všetko o prezidentských voľbách nájdete —>> TU.

Do Hodiny Zeme sa po piatykrát zapojí aj Slovensko. V sobotu sa medzi 20:30 a 21:30 zhasne verejné osvetlenie v niektorých mestách a obciach na Slovensku ako aj vo významných svetových metropolách, napríklad Londýne, Paríži alebo New Yorku. Podľa organizátorov prisľúbilo účasť na akcii päť slovenských krajských miest a Bratislava. Spomedzi pamiatok osvetlenie zhasnú napríklad na Spišskom hrade, Nitrianskom hrade alebo hrade Stará Ľubovňa. Zapojiť do akcie sa môžu aj jednotlivci, ktorí v uvedenom čase zhasnú umelé osvetlenie vo svojich domovoch.

Bratislavský Primaciálny palác i budova magistrátu ostanú v sobotu 29. marca celú noc potme. Bratislava sa týmto spôsobom zapája do celosvetového projektu Hodina Zeme 2014, ktorej nositeľom je Svetový fond na ochranu prírody. Primátor Milan Ftáčnik zároveň vyzýva aj Bratislavčanov, aby sa zhasnutím svetiel vo svojich domácnostiach či firmách pripojili k celosvetovému ekologickému projektu.

Obrazom: Hodina Zeme zahalila svet do tmy aj v roku 2012

Bratislava sa týmto krokom hlási k ostatným mestám Európy i sveta, ktoré v rámci svojich možností robia opatrenia zamerané na šetrenie energiami a svojimi aktivitami znižujú nebezpečenstvo vážnych klimatických zmien, priblížila projekt Halušková.

Ako dodala, cieľom ekologického projektu je upozorniť na problémy súčasnej doby, ako je globálne otepľovanie a svetelné znečistenie a zároveň poukázať aj na míňanie peňazí na nepotrebné svietenie.

História Hodiny Zeme

sa začala písať 31. marca 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2 000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu osvetlenie. O rok neskôr sa do projektu zapojilo už približne 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách a v 18 časových pásmach. Kampaň sa postupne zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život.

V roku 2011 sa už do Hodiny Zeme zapojilo 5251 miest v 135 štátoch a po prvýkrát sa oficiálne pripojilo i Slovensko. Medzi svetovými pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím svetla, je napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, Socha Krista Spasiteľa v Brazílii či parížska Eiffelova veža. Svetlá v rámci projektu zhasli aj na moste Golden Gate v San Franciscu, v rímskom Koloseu, zhasli i reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli v Dubaji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ftáčnik