Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
Foto: ilustračné, Getty Images

Topoľčianska nemocnica sa chystá modernizovať a budovať nové operačné sály za milióny eur

NITRA 6. februára (WebNoviny.sk) – Topoľčianska nemocnica vybuduje do troch rokov nové oddelenie centrálnych operačných sál. Využije na to peniaze z eurofondov. Celková plánovaná výška investície vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na takmer 12,3 milióna eur.

Najmodernejšia technológia

Nemocnica nakúpi aj nové medicínske prístroje vrátane počítačového tomografu, prístroja magnetickej rezonancie či mamografu. Na oddelenia pribudne aj takmer stovka elektricky polohovateľných lôžok a tri desiatky špeciálnych lôžok.

„Súčasný stav priestorov a vybavenia operačných sál už nezodpovedá moderným požiadavkám a nárokom. Aby sme udržali kvalitu a zároveň rozvíjali operatívu, je potrebné zrekonštruovať centrálne operačné sály a vybaviť ich najmodernejšou technológiou,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Topoľčany Viktor Dudáš.

Nový moderný priestor

Operačné sály zostanú po rekonštrukcii naďalej koncentrované do jedného centrálneho priestoru. V ich tesnej blízkosti bude centrálna sterilizácia a budúce plánované oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti.

Operačné sály budú prepojené s urgentným príjmom a rádiologickým oddelením. Pribudne k nim však nový moderný priestor pre prípravu a starostlivosť o pacientov pred a po operácii.

„Prevádzka je navrhovaná tak, aby minimalizovala prestoje medzi jednotlivými operáciami a umožňovala rýchlu dezinfekciu a sterilizáciu priestorov. V jednej operačnej sále tak môžu po sebe nasledovať operačné zákroky, ktoré si v súčasnosti vyžadujú dve rôzne sály s rôznou úrovňou čistoty,“ vysvetlil Dudáš.

Ako ďalej dodal, po rekonštrukcii a zefektívnení prevádzky budú schopní ošetriť viac pacientov a vykonávať v nemocnici aj tie operácie, ktoré v súčasnosti nemôžu realizovať. „Pacienti tak nebudú musieť byť od nás premiestňovaní do iných zariadení,“ povedal riaditeľ.

Širšie spektrum vyšetrení

Prestavba bude prebiehať za plnej prevádzky nemocnice i operatívy, sály totiž vzniknú v nových priestoroch. Ako informovala Jana Fedáková zo Svetu zdravia, náklady na stavebné práce vrátane vybudovania nového oddelenia centrálnej sterilizácie a nového lôžkového výťahu presiahnu 6,6 milióna eur.

Nemocnica zároveň obstará novú zdravotnícku technológiu, ktorá spresní a zrýchli diagnostiku i rozšíri spektrum vyšetrení. Pribudne počítačový tomograf, prístroj magnetickej rezonancie, mamograf, röntgeny, ultrasonografy, monitory vitálnych funkcií, anestéziologické prístroje či operačné stoly s príslušenstvom. Technológie buď nahradia morálne a technicky zastarané vybavenie oddelení, alebo doplnia existujúce zdravotnícke zázemie nemocnice.

Odporúčané články

Kalavská neakceptovala zásadné pripomienky, tvrdí v otvorenom liste nielen rektor UK Pellegriniho vláda schválila masívnu rekonštrukciu Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici

Neprehliadnite

Video: Štefan Harabin podal ústavnú sťažnosť na prezidentské voľby Video: Portugalci uhrali v kvalifikácii na ME 2020 druhú remízu, Francúzi a Angličania nezaváhali Sú muži lepšími politickými lídrami? Viac ako polovica žien nesúhlasí s výsledkami prieskumu Farmári protestujú ďalej, vyrážajú na protestnú jazdu na koňoch naprieč Slovenskom Skúšali ste si bicyklom ohriať vodu v rýchlovarnej kanvici? Na Slovensku funguje unikátna elektráreň Samosprávam hrozí zadĺženie, smerácke obedy zadarmo a rekreačné poukazy ich budú stáť milióny eur Foto: Petra Vlhová prevzala od ministra obrany pamätnú medailu, získala aj finačný šek Na Bali zadržali Andreja, ktorý sa pokúšal prepašovať orangutana

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravotníctvo

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.