Toskánsko žiada za poškodenie povesti pre Concordiu odškodné

Odťahovanie vraku lode Costa Concordia
Konvoj 14 plavidiel vedených vlečným člnom Blizzard začne neskôr počas dňa odťahovať Concordiu do prístavu v Janove, kam by mala doraziť v nedeľu. Tam bude následne zošrotovaná. Foto: SITA/AP

GROSSETO 18. novembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia talianskeho regiónu Toskánsko chcú za poškodenie povesti a s tým spojené finančné straty súvisiace so stroskotaním výletnej lode Costa Concordia vysúdiť odškodné v celkovej výške 220 miliónov eur.

Podľa pondelňajších informácií agentúry Reuters predstavitelia regiónu a ostrova Giglio, kde sa vrak dlhé mesiace nachádzal, žiadajú peniaze od spoločnosti Costa Crociere ako vlastníka plavidla. Argumentujú pritom úbytkom turistov, ktorých počet pre incident podľa nich klesol o 45-tisíc.

Obrazom: Odťahovanie vraku lode Costa Concordia

Predseda toskánskej vlády Enrico Rossi súdu v meste Grosseto povedal, že „obnova obrazu regiónu ako špičkovej turistickej destinácie si bude vyžadovať roky práce, veľké investície a nákladné národné a medzinárodné reklamné kampane“. Rossi preto žiada 30 miliónov eur, kým Giglio požiada súd o 190 miliónov eur.

Costa Concordia stroskotala 13. januára 2012 po náraze na plytčinu neďaleko ostrova Giglio. Nehoda si vyžiadala 32 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. V čase nárazu sa na palubách nachádzalo viac ako 4200 ľudí. Kapitán Francesco Schettino čelí obvineniam z viacnásobného neúmyselného zabitia a opustenia plavidla pred ukončením evakuácie.

Spoločnosť Costa Crociere prijala čiastočnú zodpovednosť za potopenie plavidla a súd rozhodol o jej povinnosti zaplatiť pokutu milión eur. Väčšinu cestujúcich navyše odškodnila sumou 11-tisíc eur. Vrak lode dlhý takmer 300 metrov a vážiaci 114 500 ton koncom júla po 250-kilometrovej plavbe dopravili do prístavu v Janove, kde ho zošrotujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Francesco Schettino