Tour de France 2020 (4. etapa): Sagan po prémii stratil náskok v bodovacej súťaži, na Orcières-Merlette bol prvý Roglič (video+foto)

Tour de France 2020, 4. etapa, Peter Sagan, Julian Alaphilippe
Zľava: Peter Sagan a Julian Alaphilippe pred štartom štvrtej etapy Tour de France 2020 zo Sisteronu do Orcières-Merlette. Sisteron, 1. september 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 1. septembra 18:25

Štvrtá etapa Tour de France 2020 mala kopcovitý charakter a merala 160,5 kilometra. Cyklisti odštartovali v Sisterone a na vrchol „jednotkového“ stúpania na Orcières-Merlette prišiel ako prvý Primož Roglič z tímu Jumbo-Visma. Na druhom mieste finišoval Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) a tretí skončil Guillaume Martin (Cofidis).

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) prišiel do cieľa na 125. mieste so stratou vyše 16 minút na víťazného Rogliča. Aj napriek tomu, že stratil náskok v bodovacej súťaži, aj v stredu si oblečie zelený dres.

Líderský žltý si udržal Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step), ktorý bol v utorok piaty. Bodkovaný má v moci Benoit Conefroy (AG2R La Mondiale), ale majiteľa zmenil biely dres pre najlepšieho mladého cyklistu do 25 rokov, ktorý už nepatrí Marcovi Hirschimu (Sunweb), ale Pogačarovi.

Sagan na prémii so štyrmi bodmi

Hneď po štarte sa do úniku dostala šestica: Nils Politt, Krists Neilands (Israel Start-Up Nation), Mathieu Burgaudeau (Total Direct Énergie), Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale), Tiesj Benoot (Sunweb), Quentin Pacher (B&B Hotels-Vital Concept) a po desiatich kilometroch mala na čele náskok takmer tri aj pol minúty.

Ako prvá prišla aj na rýchlostnú prémiu, ktorá bola na 51,5 kilometri vo Veynes, a plných 20 bodov na nej získal Politt.

Z pelotónu preťal pásku na rýchlostnej prémii ako prvý Sam Bennett (Deceuninck – Quick Step) a získal deväť bodov. Sagan si pripísal na konto štyri body a to znamená, že títo dvaja cyklisti majú na čele súťaže o zelený dres rovnako, po 83 bodov. Keďže je však žilinský rodák v celkovom poradí na lepšom mieste, zelený dres si udržal.

Cieľ bol na vrchole stúpania

Cyklisti po rýchlostnej prémii prešli tri stúpania tretej kategórie a jednu štvorka. Piaty kopec v utorňajšej etape bol cieľový. Stúpanie na vrchol v Orcières-Merlette malo dĺžku 7,1 kilometra a priemerný sklon 6,7 percenta.

Tour de France 2020, stúpanie Orcieles Merlette
Stúpanie na vrchol v Orcières-Merlette má dĺžku 7,1 kilometra a priemerný sklon 6,7 percenta. Foto: www.letour.fr.

Na vrchole stúpania tretej kategórie Col du Festre (dĺžka stúpania 7,6 km a sklon 5,3 %) si z úniku prišiel po dva body Pacher. V zjazde sa z vedúcej skupiny odpojil Politt, ale vypracoval si iba mierny pársekundový náskok pred „parťákmi“ z úniku dňa a šestica bola po pár kilometroch opäť spolu.

Aj na Côte de Corps (2,2 km a 6,3%) si z úniku vystúpil Pacher a prišiel si po bod, ktorý sa na tejto vrchárskej prémii štvrtej kategórie rozdával. V zjazde z druhého kategorizovaného stúpania utorňajšej etapy sa do čela pretekov dostalo trio Pacher, Politt a Vuillermoz, ale ani im, podobne ako Polittovi, sa nepodarilo si vypracovať výraznejší náskok.

Na vrchole stúpania Côte de Corps strácal pelotón na cyklistov v úniku dňa dve minúty aj 45 sekúnd. Najvyššiu stratu mal na 17. kilometri, kde to bolo štyri minúty aj 11 sekúnd.

Ďalším stúpaním tretej kategórie v tejto etape bolo to na Côte de l’Aullagnier, malo priemerný sklon 6,4 percenta a dĺžku tri kilometre. Dva body si na vrchole „uchmatol“ Pacher a jeden bral Politt. Nepríjemný pád v zjazde mal 26 kilometrov pred cieľom Benoot a vypadol z líderskej šestice. Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom pelotón strácal na „utečencov“ už iba minútu aj 50 sekúnd.

Dvadsať kilometrov už viedla iba trojica Vuillermoz, Neilands, Pacher a jej náskok na pelotón sa „scvrkol“ už len na zhruba 80 sekúnd. O ďalších pár desiatok metrov ostal vpredu osamotený Neilands, ktorý si prišiel po dva body na vrchol stúpania Côte de Saint-Léger-les-Mélèzes (2,8 km a 6,8 %). Sagan v tomto stúpaní stratil kontakt s pelotónom.

Pätnásť kilometrov pred cieľom mal Nielands na čele jeden aj pol minútový náskok, ale ten sa stále zmenšoval. Desať kilometrov pred koncom už to bolo len 40 sekúnd a jeho snaženie sa skončilo o ďalšie tri kilometre, keď ho pohltil rútiaci sa pelotón. V cieľovom stúpaní na Orcières-Merlette sa neúspešne pokúsil o útok Pierre Rolland (Vital Concept). Všetci favoriti na celkové prvenstvo išli spolu až do posledných metrov a v závere mal „najlepšie“ nohy už spomínaný Roglič.

Tour de France 2020 – 4. etapa

(Sisteron – Orcières-Merlette)

dátum: 1. september 2020

dĺžka: 160,5 km

profil: kopcovitý

Tour de France 2020, 4. etapa, profil
Profil štvrtej etapy Tour de France 2020. Reprofoto: www.letour.fr.
Tdf 2020 _ etapa 4 _ mapa.jpg
Mapa štvrtej etapy Tour de France 2020. Reprofoto: www.letour.fr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan