Tretí sociálny balík Smeru by mal stáť miliardu eur

Smer SD
Sprava: Podpredseda strany SMER-SD Peter Pellegrini a podpredseda strany SMER-SD Peter Kažimír počas slávnostného snemu strany SMER - sociálna demokracia. Nitra, 5. december 2015. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Nové pracovné miesta, ďalšie zníženie zdravotných odvodov, ale aj učiteľské byty budú súčasťou tretieho sociálneho balíka vládnej strany Smer-SD. Premiér SR Robert Fico predstavil v sobotu na slávnostnom sneme desať opatrení z ďalšieho sociálneho balíka. Ako uviedol, opatrenia zavedie strana, ak bude vo vláde po marcových parlamentných voľbách. Náklady odhadol Fico na jednu miliardu eur.

V budúcom roku by sa k opatreniam mala pripravovať potrebná legislatíva, následná realizácia by bola v rokoch 2017 a 2018. Financovať opatrenia chce premiér z lepšieho výberu daní, či z boja proti daňovým únikom. „Napriek tomu, že ide o jednu miliardu eur, nebude to mať negatívny vplyv na náš cieľ znižovať deficit verejných financií a smerovať k vyrovnanému rozpočtu. Naďalej bude pokračovať aj pokles verejného dlhu,“ ubezpečil Fico.

Smer-SD chce vytvoriť 100-tisíc nových pracovných miest do roku 2020. „Pôjde o kombináciu opatrení zameraných na znižovanie štrukturálnej nezamestnanosti a zvyšovanie zamestnanosti absolventov, žien, či zdravotne znevýhodnených,“ priblížil Fico. Dosiahnuť to chce efektívnym koordinovaním a plánovaním hospodárskej politiky, maximálnym využitím zákona o podpore menej rozvinutých okresov. „Chceme väčší dôraz klásť na podporu vytvárania miest v pôdohospodárstve. Rovnako chceme zásadne prispôsobiť základné, stredné, vysoké školy požiadavkám trhu práce. Budeme pokračovať v rozširovaní siete materských škôl, čo umožní matkám využívať dosiahnutú kvalifikáciu na trhu práce,“ dodal

Súčasťou balíka je aj ďalšie zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov, čo by malo stáť približne 90 miliónov eur. „Ak budeme vo vláde, zreformujeme systém zdravotných odvodov s cieľom znížiť odvodové zaťaženie nízkopríjmových zamestnancov. Nová právna úprava zvýši odpočítateľnú položku, čo znamená, nižšie zdravotné odvody. Systémové opatrenie zároveň rozšíri skupinu tých zamestnancov, ktorí budú mať nárok na odpočítateľnú položku,“ povedal premiér. Vďaka tomuto opatreniu by sa odvodové zaťaženie malo znížiť okolo 780-tisíc zamestnancom, pričom by si malo vyžiadať približne 90 miliónov eur.

Vládna strana chce tiež zdvojnásobiť počet štartovacích nájomných bytov. Fico poznamenal, že ak bude Smer-SD vo vláde, do konca volebného obdobia zabezpečí podmienky na výstavbu 5-tisíc nájomných bytov v réžii samospráv. Financované budú kombináciou štátnej dotácie a lacného úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. „Chceme navrhnúť výhodnejší model tejto kombinácie pre mestá a obce. Viacej pôjde na dotácie a menej budú musieť mestá a obce brať zo Štátneho fondu rozvoja bývania,“ dodal Fico s tým, že náklady na opatrenie sú 90 miliónov eur.

Ďalším opatrením, ktoré chce premiér presadiť, sú učiteľské byty s nájmom zadarmo. Štát by mal postaviť približne 2-tisíc nových nájomných bytov pre začínajúcich učiteľov na najnižšom platovom stupni, ktorí budú platiť iba réžiu. Na toto opatrenie by mal štát poskytnúť takmer 100 miliónov eur.

Vyčleniť by sa malo aj 50 miliónov eur na rekonštrukciu univerzitných a vysokoškolských internátov. Ďalších 25 miliónov eur by malo smerovať na príspevok na ubytovanie pre vysokoškolských študentov.

Jedným z plánovaných opatrení je aj zdvojnásobenie vianočných dôchodkov pre nízkopríjmových dôchodcov, pričom odhadovaný náklad je 50 miliónov eur ročne. Viac peňazí by mali dostať aj opatrovatelia ťažko postihnutých detí a dôchodcov. Ako vyhlásil predseda Smer-u, ročne by si mohol opatrovateľ polepšiť o tisíc eur.

Súčasťou ďalšieho balíčka je tiež obnova regionálnych ciest za 100 miliónov eur. Konkrétne by malo ísť o cesty 2. triedy, 3. triedy a miestne komunikácie. „Toto nemá nič spoločné s naším plánom pokračovať v dynamickej dostavbe diaľnic, rýchlostných komunikácií a ciest prvej triedy, ktoré patria do kompetencií štátu. Cesty druhej a tretej triedy patria do kompetencie regionálnych samospráv, miestne komunikácie patria do kompetencie miest a obcí,“ vysvetlil premiér. Za spomínanú sumu by sa malo zrekonštruovať tisíc kilometrov regionálnych ciest.

K vlakom zadarmo, ktoré boli súčasťou predošlých sociálnych balíkov, chce Fico aj autobusy zadarmo. Odhadovaný náklad je 30 miliónov eur. Ako však Fico poznamenal, zadarmo nebudú všetky autobusy, ale pôjde o dojazdové spoje k vlakom.

Smer chce tiež vyčleniť spolu 100 miliónov eur na bezpečnosť. Tieto prostriedky by mali ísť na zvýšenie počtu policajtov o 2,5-tisíc, na ich tréning a prezbrojenie. Financie by mali ísť aj do armády, konkrétne pre špeciálne pluky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD