Triumf Fínov nad Bielorusmi

Niklas Hagman
Niklas Hagman Foto: AP Photo/Julie Jacobson

VANCOUVER 17. februára (WEBNOVINY) – V prvom zápase základnej C-skupiny na hokejovom turnaji XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri triumfovali Fíni nad Bielorusmi 5:1. Hráči „Suomi“ si vybudovali rozhodujúci dvojgólový náskok už v prvej tretine, keď využili obe svoje presilové hry. V ďalšom dueli tejto C-skupiny sa v stredu popoludní o 16.30 h miestneho času (už vo štvrtok o 1.30 h SEČ) stretnú Švédsko s Nemeckom.

Výsledok – C-skupina:

Fínsko – Bielorusko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Góly: 4. Jokinen (S. Koivu, Selänne), 18. Hagman (M. Koivu, Pitkänen), 37. Hagman (M. Koivu), 41. Filppula (M. Koivu), 53. J. Ruutu (Kukkonen, N. Kapanen) – 21. S. Kosticyn (Demagin)

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Devorski (Kan.), Ország (SR) – Murphy (USA), M. Novák (SR), 16 639 divákov.

Fínsko: Kiprusoff – Kukkonen, Pitkänen, Salo, Timonen, Lepistö, Lydman, Niskala – M. Koivu, T. Ruutu, Filppula – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – Hagman, O. Jokinen, Miettinen – Peltonen, N. Kapanen, J. Ruutu.

Bielorusko: Kovaľ – Salej, Kosťučenok, Denisov, Karev, Makrickij, Stasenko, Kolosov, Riadinskij – Demagin, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Antonenko, Zaďoľonov, Koľcov – Ugarov, Zacharov, Stas – Michaľov, Kulakov, Meleško.

V prvej tretine dokázali Fíni využiť obe presilové hry, ktoré im ponúkol bieloruský súper. Už v 4. min Makrického hákovanie potrestal Olli Jokinen. Asistencia na tento gól bola pre Teemu Selänneho už 36. bodom na ZOH, čím vyrovnal rekord, ktorí držia Vlastimil Bubník, Valerij Charlamov a Harry Watson. V 18. min Hagman gólom potrestal ďalšie hákovanie tentoraz Riadinského. Bielorusov dostal späť do hry po 21 sekundách druhého dejstva Sergej Kosticyn, no v 38. min Hagman svojim druhým gólom prinavrátil Fínom dvojgólový náskok a pokoj na hokejky. V záverečnej tretine pridali severania ďalšie dva presné zásahy z hokejok Filppulu a Jarkka Ruutua a zápas, v ktorom sa predstavila aj dvojica slovenských arbitrov – hlavný Peter Ország a čiarový Milan Novák, doviedli k jednoznačnému víťazstvu 5:1.