Trump oboznámil Dudu so svojimi plánmi, USA do Poľska presunú 1000 vojakov

Donald Trump, Andrzej Duda
Prezident USA Donald Trump na stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 12. júna (WebNoviny.sk) – Spojené štáty vyšlú do Poľska 1 000 vojakov. V stredu to po stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom v Bielom dome oznámil americký prezident Donald Trump.

Ešte pred stretnutím pritom hovoril, že zvažuje, že by Spojené štáty prevelili do Poľska až 2 000 vojakov. USA podľa neho majú umiestnené „už dlhý, dlhý čas desiatky tisíc vojakov v Nemecku“ a zvažujú, že „istý počet z nich“ by presunuli do Poľska, hovoril Trump ešte pred stretnutím.

Americký prezident zároveň vyhlásil, že onedlho možno opäť zavíta do Poľska. „Veľmi vážne zvažujem, že by som išiel znova do Poľska,“ vyhlásil, pričom dodal, že v hre je tohtoročný september. Trump bol naposledy na návšteve Poľska v júli 2017, keď predniesol pamätný prejav o bezpečnostnej situácii v Európe, v ktorom prekvapivo tvrdo kritizoval Rusko.

Poľskí predstavitelia dlhodobo presviedčali Spojené štáty, aby vyslali do Poľska viac vojakov, pretože sa obávajú narastajúcej hrozby zo strany Ruska, ktoré už zabralo okrem iného ukrajinský polostrov Krym a proruskí separatisti sa zmocnili východu Ukrajiny. Duda sa pri predchádzajúcej návšteve USA pokúšal Trumpovi zapáčiť návrhom, aby Američania v Poľsku zriadili novú vojenskú základňu, ktorá by sa volala „Fort Trump„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaDonald Trump