Trump zablahoželal Putinovi k víťazstvu vo voľbách, výsledok ho neprekvapil

Vladimir Putin, Donald Trump
Vladimir Putin a Donald Trump. Foto: Jorge Silva/Pool Photo via AP

MOSKVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v utorok telefonicky zablahoželal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi k jeho víťazstvu v nedeľňajších prezidentských voľbách. Telefonát prišiel netradične až po dvoch dňoch, pričom ešte v pondelok Biely dom uvádzal, že Trump Putinovi blahoželať neplánuje.

Podľa Kremľa sa prezidenti Ruska a USA krátko zhovárali aj o situácii v Sýrii, vyjadrili potešenie z čiastočného uvoľnenia napätia na Kórejskom polostrove a predbežne sa rozprávali aj o ich najbližšom bilaterálnom stretnutí, ktorého termín však zatiaľ nie je známy.

„Predpokladám, že sa asi stretneme v nie príliš vzdialenej budúcnosti,“ povedal novinárom po telefonáte s Putinom Trump. Hlavnou témou rokovania ruského a amerického prezidenta budú pritom podľa Trumpa preteky v zbrojení. „Nikdy nedovolíme nikomu mať nič, čo by sa hoci len podobalo tomu, čo máme my,“ vyhlásil Trump bojovne v súvislosti s touto témou.

Biely dom sa v pondelok k ruským prezidentským voľbám vyjadril iba s tým, že „nie je prekvapený ich výsledkom“. Trumpov telefonát Putinovi prišiel až po tom, ako hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ironicky skonštatoval, že Trump „pri svojom náročnom programe možno len nemal čas“ na gratuláciu a možno ešte zavolá neskôr.

Putin dosiahol v nedeľňajších prezidentských voľbách svoj doteraz najlepší výsledok – 76,67 percenta hlasov. V predošlých voľbách v roku 2012 mu podporu vyslovilo 63,2 percenta voličov. Volebné víťazstvo mu zaručuje kreslo v Kremli na ďalších šesť rokov. Putinovmu jedinému relevantnému politickému súperovi, známemu blogerovi a opozičnému aktivistovi Alexejovi Navaľnému, volebná komisia zamietla kandidatúru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovDonald TrumpVladimir Putin