Trump zažil ďalšiu povolebnú traumu, najvyšší súd zamietol žalobu anulovať výsledky v štyroch štátoch

Donald Trump
Prezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

Najvyšší súd USA zamietol bezprecedentnú žalobu o zvrátenie výsledkov novembrových prezidentských volieb v štyroch amerických štátoch, ktorú podporil aj dosluhujúci prezident Donald Trump.

Žalobu tento týždeň podal štát Texas s cieľom anulovať výsledky v štátoch Georgia, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin, v ktorých vyhral novozvolený prezident Joe Biden.

Podľa žaloby boli výsledky nelegálne, a to pre zmeny vo volebných postupoch, ktoré štáty prijali v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Žalobu podporilo 18 generálnych prokurátorov

Najvyšší súd sa však v piatok priklonil na stranu štvorice štátov a rozhodol, že Texas nemá na tento krok právne postavenie, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Koronavírus

Žalobu Texasu okrem Trumpa podporilo 18 štátnych generálnych prokurátorov a 106 republikánskych členov Kongresu Spojených štátov.

Rozhodnutie súdu je ďalšou povolebnou ranou pre Trumpa, ktorý opakovane bez dôkazov hovorí o volebnom podvode a naznačil, že o výsledkoch volieb rozhodne Najvyšší súd Spojených štátov.

Ten už tento týždeň však zamietol aj inú žalobu proti Bidenovmu víťazstvu v Pensylvánii. V reakcii na piatkové rozhodnutie Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter reagoval s vyhlásením „Najvyšší súd nás naozaj sklamal. Žiadna múdrosť, žiadna odvaha“.

Pre bidenovcov to nie je „prekvapenie“

Bidenov hovorca zase reagoval s tým, že nie je „prekvapením“, že najvyšší súd odmietol „nepodložené pokusy“ poprieť Trumpovu volebnú prehru.

Od novembrovej prehry vo voľbách Trump a jeho podporovatelia podali desiatky žalôb spochybňujúcich výsledky. Zatiaľ žiadna sa nepriblížila k tomu, že by zvrátila Bidenovo víťazstvo.

Demokrat Biden porazil Trumpa v pomere 306 k 232 hlasov v Zbore voliteľov a získal o sedem miliónov hlasov voličov viac ako jeho republikánsky oponent. Zbor voliteľov, ktorý volí prezidenta, sa stretne 14. decembra, aby oficiálne odovzdal svoje hlasy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe Biden