Týždeň očami Pavla Urbana: „Fašistické hovno“ aj „skorumpovaný bastard“. Aj takto nazval Matovič poslancov

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: SITA/Kancelária Národnej rady SR

Uplynulý týždeň bol znovu v znamení Igora Matoviča. Jeho „geniálny“ nápad dať 500 eur každému očkovanému občanovi nad 60 rokov dominoval aj v parlamente. Niektorí koaliční partneri však nemali pochopenie, ale Boris Kollár to samozrejme vehementne podporil. Líder OĽaNO si pred poslancami nedával servítku pred ústa a použil slovník, ktorý asi do zákonodarného zboru nepatrí.

Matovič by si mal vypočuť čo hovorí

Vlastný výmysel dať seniorom po 500, respektíve 600 eur, minister financií v parlamente obhajoval slovami, ktoré bez ohľadu proti komu sú namierené, by sa na verejnosti nemali používať.

„Fašistické hovno“ podľa Matoviča je Milan Mazurek. Naďalej konštatoval, že pre niekoho je lepšie, keď seniori zomrú, ako keby im mal štát platiť dôchodky. Samozrejme venoval sa aj šéfovi smerákov, ktorému vyčítal, že svojich voličov zvážal na demonštrácie. „Toto nemôže urobiť normálny človek, ale len skorumpovaný bastard Robert Fico,“ povedal Matovič.

Podobných citácií by bolo neúrekom, ale Matovič si asi neuvedomuje, že je predsa ministrom a nie hulvátom z ulice. Niekto povie „od Matoviča nič nové“. Súhlasím, ale musel by si byť vedomý, že práve pre svoje správanie musel opustiť premiérsky post. Možno by mal premiér Eduard Heger porozmýšľať, či minister financií svojimi výrokmi prispieva k popularite vládnej koalície.

Aká je hranica, keď treba povedať „dosť“, aby si zachoval vlastný obraz? Súčasná vláda sa takto podobá na kabinet Petra Pellegriniho, kde Fico bol ten, ktorý riadil krajinu. Chce byť Heger novým Pellegrinim?

Je mi jasné, že pokles popularity nie je pre žiadneho politika príjemný. Ten by mal však nájsť vlastný spôsob, ako to zvrátiť. Hulvátskym slovníkom sa to Matovičovi možno z časti podarí, ale za akú cenu? Pri nových voľbách mu to občania spočítajú a nielen jemu, ale aj celému hnutiu OĽaNO. Možno Matovič už pozerá iným smerom.

Pôjde 80-ročný dôchodca do wellnessu?

Nechajme ale bokom slovník ministra financií a pozrime sa na jeho výmysel s darovaním peňazí. Ja, ako trikrát očkovaný dôchodca, by som sa mal samozrejme tešiť peňažnému darčeku. Ale je to tak?

Určite nie, lebo takýto návrh nebol urobený na základe analýz či to pomôže k zvýšeniu zaočkovanosti, ale pravdepodobne sa Matovič ráno zobudil a hľadal spôsob, ako zvýšiť popularitu. Svedčí o tom aj vyhlásenie premiéra, že sa o navýšení prémie o 100 eur pre zaočkovaných seniorov dozvedel, keď aj ostatní občania krajiny.

Poďme však ku poukazom, ktoré môžu, ale nemusia seniori využiť. Podľa návrhu, poukaz možno darovať, ale aj predať. Čo je to za nezmysel? Neprekvapí ma keď sa rozbehne trh s preukazmi. „Dám 300 eur za poukaz“, sa možno čoskoro objaví na internete.

Komu vlastne pomôže Matovič? Samozrejme najviac kšeftárom. Moji susedia, ktorí na výlete neboli roky, mi povedali, že poukaz predajú aj za polovičnú cenu, lebo aj 250 eur dobre padne k dôchodku. Súhlasím, že to pomôže gastrosektoru, lebo verím, že výkup poukazov za nižšiu cenu objavia aj prevádzkovatelia rekreačných stredísk. Kto predsa bude kontrolovať, či 80-ročný Jožko Mrkvička z Dolnej hornej bol vo welnnesse?

Matovič a Kollár sa čoraz viac „bratríčkujú“

Najväčším obhajcom Matoviča je samozrejme Boris Kollár. Veď jeho strana akože chce pomáhať dôchodcom. Nemyslím si, že táto podpora je iba pre programové ciele.

Snahou Kollára je stále držať koalíciu v „šachu“, lebo priazeň ostatných v nej už musí poriadne hľadať.

Niekto by povedal, či si Matovič nehľadá novú cestu úniku, lebo dokedy ho budú aj vo vlastnej strane trpieť? Problémom by bola ambícia oboch kohútov. Kto by bol hlavným oteckom „rodiny“?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičMilan MazurekPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky