Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič sa stiahol, nie však nadlho. Bojí sa aj svojich?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREMIÉR: Priebežné výsledky testovania na COVID 19
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) akoby poslúchol prezidentku Zuzanu Čaputovú a stiahol sa z rozhodovania o protiepidemiologických opatreniach. Dlho to však nevydržal a ku koncu týždňa opäť vystúpil pred ľud. Škoda.

Školy sa otvárajú, školy sa neotvárajú. Aj táto téma rezonovala počas uplynulého týždňa.

Ficoví blízki zapĺňajú väznice. Kedy sa pôjde vyššie? Urýchli to Lipšic?

Kamery Matoviča predsa lákajú

Uplynulý týždeň sme boli svedkami niečoho, čo sa doteraz nestalo. Predseda vlády sa nezúčastnil rozhodovania o ďalších krokoch v boji proti ochoreniu COVID-19. Rokovania sledoval, ako sám uviedol, z úzadia.

Niekto by povedal, že konečne počúvol radu viacerých, medzi nimi aj prezidentky Čaputovej, aby sa konečne stiahol z vedenia boja proti epidémii.

Osobne neverím, že to bol hlavný dôvod. Jednoducho chcel Matovič ukázať ľuďom, ako to bude vyzerať bez neho – že sa nič dobré neurobí. Núti ho k tomu aj klesajúca dôveryhodnosť, keď sa v prieskume verenej mienky vyrovnáva Marianovi Kotlebovi a Robertovi Ficovi.

Mlčať však Matovič, žiaľ, dlho nevydržal. Znovu teatrálnym spôsobom zaútočil na koaličného partnera Richarda Sulíka (SaS), akoby nebol predsedom vlády, ale spojencom dvoch vyššie spomenutých pánov. Napriek opakujúcej kritike premiér Sulíka odvolať nemieni, lebo vie, že by sa mu to možno začalo všetko rúcať.

Vo viacerých prípadoch sa už proti nemu postavili nielen Sulík, ale aj Veronika Remišová (Za ľudí) a jeho najobľúbenejší partner Boris Kollár (Sme rodina). Nemôže si tak byť istý, či by sa proti nemu nepostavili aj jeho vlastní.

Mohli by sa dohodnúť za jeho chrbtom, lebo aj keď Matovičova popularita dosadila členov OĽaNO do vládnych kresiel, teraz strane škodí a predčasné voľby by boli pre nich pohroma.

Pellegrini čaká za rohom, nemá však nič vyhraté

Viacerí členovia vládnej koalície sú si vedomí, že z ich sústavných rozporov najviacej ťaží Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorý začal zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách. Aj keď sa tvári, že už má vyhraté, nie je to úplne tak. Do referenda je ešte ďaleko a sám by mal pouvažovať o viacerých rizikách pri zbieraní podpisov prostredníctvom pošty.

Príklad prvý: Stiahnem si do počítača stovky podpisových hárkov. Zoberiem zoznam občanov obce, v ktorej bývam, podpíšem ich menami a zašlem poštou. Budú Pellegriniho ľudia preverovať, či tí ľudia naozaj podpísali hárky? Urobia to aj v prezidentskej kancelárii?

Príklad druhý: Stiahnem si do počítača stovky podpisových hárkov. Vyplním vymyslenými menami osôb, ktorí akože bývajú v mojej obci. Upozorním na to prezidentskú kanceláriu alebo médiá, že sa objavili falošné podpisy. Ľahko sa dá overiť, lebo uvedení ľudia tam nebývajú.

Príklad tretí: Uvedené postupy urobí niekto z vládnej koalície a príde na verejnosť s odhalením falošných podpisov.

Výsledok je jasný. Úplný chaos a spochybnenie celého zbierania podpisov. Neviem si predstaviť, koľko by trvalo preverenie každého hárku a kto by to urobil. Máme možno na čo tešiť.

Známky by mali dať rodičom a nie deťom

Niektorí rodičia až do nedele nevedeli, či ich deti pôjdu od pondelka do školy. Aj keď totiž vláda o tom rozhodla, niektoré samosprávy sa dali na odpor. A tak tu máme situáciu, že niekde sa školy otvoria a niekde nie. Čo na to rodičia?

Ich sa predsa nikto nič nepýta. Viacerí už určite majú dosť toho, že hodiny vysedávajú so svojimi ratolesťami a dávajú na nich pozor, či sa niečo učia.

Môj sused mi povedal, že podľa neho by známky mali radšej dostať rodičia ako žiaci. Sám bol totiž svedkom toho, ako rodič robil zadané školské úlohy, dieťa to iba prepísalo a dostalo za to dobrú známku. Či sa takto niečo dieťa naučilo? To asi nikoho nezaujíma.

Zakročí Lipšic ešte tvrdšie?

Konečne máme nového špeciálneho prokurátora. Všetci dobre vieme, ako dopadol jeho predchodca Dušan Kováčik. Spôsobilo to pohromu u blízkych k strane Smer-SD. Väznice sa plnia a ide sa stále vyššie. Zatknutie Jozefa Brhela, ktorý bol blízky človek Vladimíra Mečiara a neskôr Roberta Fica, to potvrdzuje.

A preto ani neprekvapuje takmer denný krik šéfa smerákov o akejsi politickej pomste. Určite má pravdu, že ide o politiku, lebo bez nej by tieto osoby nemohli získať desiatky miliónov na svoje účty.
Strach sa u Fica a jeho najbližších, ktorí údajne už prepisujú majetky na dcéry, manželky a ostatných príbuzných, len stupňuje.

Nevedia si predstaviť, čo sa stane po vymenovaní Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora. Nikto nepochybuje, že bude mať odvahu poslať komando aj pred brány doteraz nedotknuteľných. No uvidíme, či tak aj urobí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičJozef BrhelMarian KotlebaPeter PellegriniRichard SulíkRobert FicoVeronika RemišováVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDZa ľudí