Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič by si mal vypnúť internet. Danko môže vybaliť kufre

NR SR: Ustanovujúca schôdza
Zľava: Andrej Danko a Igor Matovič počas ustanovujúcej schôdze NR SR. Bratislava, 20. marec 2020. Foto: SITA/Národná rada SR

Igor Matovič v značnej miere môže ďakovať internetu za fantastický volebný úspech. Vo viacerých analýzach sa poukazuje, že práve jeho cesty do Francúzska a na Cyprus prispeli k volebnému víťazstvu OĽaNO.

Samozrejme, v ich propagácii mu najviac pomohli sociálne siete. Teraz práve internet môže spečatiť jeho osud.

Predseda SNS Andrej Danko sa všetkým núkal, že napomôže k zlepšeniu vzťahov s Ruskom. Po najnovších udalostiach v Česku asi bude musieť nájsť nový spôsob prezentácie.

Internet je zradný. Môže pomôcť, ale aj potopiť

Po víťazstve Igora Matoviča sa viacerí zhodli, že práca so sociálnymi sieťami k tomu značne prispela. Vedel osloviť predovšetkým mladých voličov tak, že bol takmer každý deň pred ich očami. Internet však môže byť aj veľmi zradný.

Znovu je príkladom Igor Matovič. Jeho statusy na sociálnych sieťach sa stali nekontrolovateľnými. Politik predsa nemôže pustiť na verejnosť to, čo má v tej chvíli na jazyku, a to sa u neho práve stalo.

Vo chvíli, keď pocítil úpadok preferencií, začal za to všetkých viniť a to predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí. Nedal si povedať, aby prestal a to viedlo k tomu, že mu v súčasnosti nedôveruje až 84 percent občanov Slovenska.

Matovič by dosiahol viac, keby radšej mlčal

Expremiér si nedá povedať. Po viacerých výzvach, aby radšej vypol sociálne siete, sa tam aj naďalej predvádza. Príklad je aj najnovšia kauza so Sputnikom V.

Namiesto toho, aby všetko ukončil srdcervúcou tlačovkou, kde obvinil novinárov a predovšetkým šéfku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanu Baťovu, pokračoval vo svojich útokoch aj na sociálnych sieťach.

Mohol si odpustiť reakciu na viaceré kytice kvetov, ktoré dostala na znak podpory Baťová. „Zakrývať si oči pred krivdou voči výrobcovi vakcíny a zbožňovať páchateľku tejto krivdy dokáže len ten, komu sú pravda, zdravie a životy ľudí úplne ukradnuté,“ napísal Matovič.

Takto si preferencie nezvýši, ale len sám prispeje k tomu, aby mu ľudia ešte viac nedôverovali. Radím Vám, pán minister, vypnite si internet!

Danko si musí vybaliť kufre

V kauze s vakcínou Sputnik V sa po dlhšom čase ozval predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. V neskrývaných dobrých vzťahoch s Ruskom videl cestu, ako sa pripomenúť občanom, že ešte existuje.

Pred niekoľkými dňami ponúkal svoje služby premiérovi Eduardovi Hegerovi a prezidentke Zuzane Čaputovej, že pomôže urovnať vzťahy medzi Slovenskom a Ruskom, a tak možno zachráni ruskú vakcínu pre Slovensko.

Vážne ho pochopili však v susednom Česku, kde mal s ministrom zahraničných vecí Jánom Hamáčkom cestovať do Moskvy, aby dohodol dodávku tejto vakcíny k západným susedom.

Najnovší diplomatický výbuch medzi Česko a Ruskom mu však prekazil jeho plány a zbalené kufre bude musieť asi natrvalo znovu vybaliť. Danko si bude musieť nájsť novú agendu, ako sa dostať občanom do povedomia.

Neviem, či po udalostiach v Česku práve priateľstvom s Ruskom osloví voličov. Samozrejme, viacerým ešte stále v hlave znie heslo: „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak“, ale tých je stále menej a 5 percent potrebných pre vstup do parlamentu mu asi neprinesú.

Pomalý vzostup zjednotených maďarských strán je možno pre Danka ta pravá cesta, ale tam sa tlačia už viacerí a ťažko ho medzi seba pustia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoEduard HegerIgor MatovičJan HamáčekZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSNS Slovenská národná stranaŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv