U2 ukončili turné 360°, ktoré sa stalo najväčším v histórii

U2 bono
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Írska hudobná skupina U2 v sobotu koncertom v kanadskom Monctone ukončila turné 360°, ktoré sa do hudobných dejín zapísalo aj najnavštevovanejšie a najziskovejšie v histórii.

Kapela združená okolo speváka Bona absolvovala od 30. júna 2009 do 30. júla 2011, teda za dva roky, dovedna 107 koncertov, ktoré im vyniesli vyše 720 miliónov amerických dolárov.

Na ich vystúpenia prišlo celkovo viac ako 7 miliónov ľudí. Doterajší rekord legendárnych The Rolling Stones a ich A Bigger Bang Tour (2005 – 2007) pokorili už 10. apríla koncertom v brazílskom Sao Paule, keď sa dostali cez hranicu 558 miliónov amerických dolárov. Z hľadiska návštevnosti taktiež prekonali The Rolling Stones, ktorí držali rekord s Voodoo Lounge Tour (1994 – 1995) s návštevnosťou 6,34 milióna ľudí počas 124 koncertov.

U2 odohrali prvý koncert z tejto šnúry 30. júna 2009 v Barcelone na slávnom štadióne FC Barcelona Camp Nou. Najbližšie pri Slovensku boli 6. augusta 2009, kedy sa predstavili v poľskom Chorzówe a potom 30. augusta 2010, kedy zahrali na viedenskom Štadióne Ernsta Happela. Hudobníci sa predstavili v európskych štátoch, v USA, Kanade, Mexiku, Brazílii, Čile, Argentíne, Juhoafrickej republike, Rusku, Austrálii i na Novom Zélande.

Všetky vystúpenia skupiny boli vypredané, pričom priemerná návštevnosť jedného koncertu bola vyše 65-tisíc fanúšikov. Zvláštnosťou turné bolo nezvyčajné pódium, ktoré bolo vždy umiestnené uprostred štadióna. Ľudia tak mohli vidieť kapelu zo všetkých strán a práve preto turné dostalo názov 360°. Umiestnením pódia do stredu sa navyše podarilo zvýšiť kapacitu každého koncertu, pretože ľudia mohli na štadiónoch sedieť po celom ich obvode, tak ako pri športových zápasoch.

Predskokanmi U2 boli interpreti ako Snow Patrol, Kaiser Chiefs, Glasvegas, Elbow, Muse, Black Eyed Peas, Kasabian, Razorlight, Interpol, Jay-Z, Lenny Kravitz, One Republic, The Hours, The Fray, Florence and the Machine alebo Arcade Fire. Skupina svoje turné 360° samozrejme aj zaznamenávala, pričom 3. júna 2010 na trh uviedli DVD s názvom U2 360° at the Rose Bowl, ktoré obsahuje záznam ich vystúpenia z kalifornskej Pasadeny. Na tomto koncerte, ktorý prinášala v priamom prenose aj webstránka YouTube.com, mali Íri úctyhodných 97 014 fanúšikov, čím stanovili nový americký rekord.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenny Kravitz