Účasť smerákov na oslavách SNP bude hanba, tvrdí Procházka

Fico
Foto: SITA/Michal Burza
Rada KDH v Banskej Bystrici
Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Kandidáta na šéfa Ústavu pamäti národa (ÚPN) Juraja Kalinu poslanecký klub Smeru-SD z volieb stiahol preto, lebo nebol dosť ľudácky, povedal dnes v relácii RTVS O päť minút 12 poslanec za KDH Radoslav Procházka.

Smer dal Kalinu dole, pretože nie je dosť ľudácky. Ak sa smeráci ešte raz objavia na oslavách Slovenského národného povstania (SNP), tak to bude ešte väčšia hanba ako to, čo spravili s Kalinom,“ vyhlásil poslanec za KDH.

Procházka si spomína na oslavy SNP v Banskej Bystrici v roku 2011, na ktorých sa zúčastnil aj vtedajší podpredseda Národnej rady SR a šéf Smeru Robert Fico.

„Dobre sa tam cítil, hovoril ľuďom, aké dôležité je Povstanie, všetci sa tešili, aká je Bystrica krásna. A keď sa má šéfom Správnej rady ÚPN stať človek, ktorý má vyhranený a historicky zargumentovaný názor na vojnový slovenský štát, tak ho Smer stiahne? To kam sme sa dostali?“, pýtal sa Procházka.

Podľa neho sú dôvody stiahnutia Kalinu dva, a to práve jeho názor na 1. Slovenskú republiku a tiež na sochu Svätopluka v Bratislave.

Smer je preto podľa Procházku sociálnou demokraciou len podľa názvu. To, že Kalinu stiahli, svedčí o tom, že Smeru na ÚPN nezáleží, dodal poslanec.

Minister vnútra Robert Kaliňák nevedel odpovedať na otázku, či príčinou stiahnutia Kalinu je medializovaný spor medzi ministrom školstva Dušanom Čaplovičom, ktorý vraj Kalinu obhajoval a šéfom rezortu kultúry Marekom Maďaričom, ktorý bol proti.

„Nebol som súčasťou tohto sporu, takže neviem. V každom prípade, ak som ja dobre porozumel, čo som sa dočítal, objavili sa skutočnosti, ktoré predtým neboli známe,“ povedal Kaliňák. V parlamente však podľa neho musí byť priestor na výber. Ako dodal, sám na vojnovom slovenskom štáte žiadne pozitíva nevidí.

O stiahnutí Kalinovej kandidatúry rozhodol v pondelok 28. januára poslanecký klub Smeru-SD. Prehodnotenie Kalinu ako vhodného kandidáta mal navrhnúť samotný premiér Robert Fico, prekážať mu mal postoj Kalinu k soche Svätopluka a jeho vyjadrenia, ktoré dal v rozhovore pre denník Sme. Bývalému predsedovi Správnej rady ÚPN Ivanovi Petranskému sa skončilo funkčné obdobie 31. januára 2013. Na ústave zostal pracovať ako radový referent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek MaďaričRadoslav ProcházkaRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národa