Radoslav Procházka v KDH končí, nechcú jeho platformu Alfa

Radoslav Procházka
Poslanec NR SR za stranu KDH Radoslav Procházka počas tlačovej besedy po skončení rokovania Rady Kresťanskodemokratického hnutia. Foto: SITA/Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA 26. januára (WEBNOVINY) – Poslanec parlamentu za Kresťanskodemokratické hnutie Radoslav Procházka už v budúcnosti nebude za toto hnutie kandidovať do parlamentu.

Vyhlásil to v sobotu na rokovaní Rady KDH v Banskej Bystrici a následne informoval médiá na brífingu s tým, že o tom, či vystúpi KDH a jeho parlamentného klubu, bude informovať po najbližšej parlamentnej schôdzi.

Dôvodom je nezáujem KDH o jeho programovú platformu Alfa, ktorú Rade KDH predstavil ešte v októbri a dnes k nej očakával jasnú odpoveď.

„Prišiel som do hnutia pred tromi rokmi a od samého začiatku som sa usiloval o jeho zmenu na dynamickú a modernú stranu chápajúcu svoje poslanie ako napĺňanie reálnych potrieb tohto štátu a jeho občanov. Usiloval som sa najskôr o zmenu vnútorných pomerov, posilnením regiónov a členskej základne – márne. Usiloval som sa potom o zásadnú programovú obnovu hnutia a vždy som sa dočkal tej istej odpovede v duchu KDH-ckej tradície – dnes ešte nie, je to príliš rýchlo,“ povedal Procházka.

Dodal, že v sobotu chcel od Rady KDH vidieť, či je v KDH reálny dopyt po zmene na úrovni strany aj v štáte. Neprešlo však ani, podľa neho zmierlivé minimalistické uznesenie Márie Sabolovej o zapracovaní téz z Alfy do pripravovaného základného programu KDH.

Alfa podľa Procházku bude pôsobiť ako občianske združenie a platforma pre prípravu riešení pre štát a zároveň ako priestor pre „sieťovanie novej generácie odborníkov.“

Obrazom: Rokovanie Rady KDH v Banskej Bystrici

Poslanec Radoslav Procházka má naďalej miesto v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH) a jeho programová platforma Alfa môže byť jedným z príspevkov pri tvorbe pripravovaného základného programu tohto hnutia. Uviedol to predseda KDH Ján Figeľ na tlačovej besede po sobotňajším rokovaní Rady KDH s tým, že Procházkovo rozhodnutie už nikdy nekandidovať do parlamentu za KDH ho prekvapilo. „KDH je otvorené pre programovú aj personálnu účasť. Ak má niekto iné predstavy alebo vníma jednotlivé možnosti iba v alternatívach, tak to je iný prístup,“ povedal Figeľ.

Predseda KDH pripomenul, že na jeho návrh dnes Rada KDH prijala uznesenie o zorganizovaní seminára, na ktorom sa bude diskutovať o dokumente Alfa za účelom jeho zapracovania do pripravovaného základného programu KDH. Zdôraznil však, že Alfa by mohla byť jedným z východísk, ale nie alternatívou základného programu KDH.

Rada KDH dnes odsúhlasila aj kandidátov KDH do tohtoročných regionálnych volieb na posty županov pre štyri samosprávne kraje. Pre Trnavský samosprávny kraj ním je poslanec Ivan Uhliarik, pre Žilinský europoslanec Miroslav Mikolášik, pre Prešovský poslanec Ján Hudacký a pre Košický bývalá poslankyňa Mária Sabolová. „Tieto štyri osobnosti považujeme za vlajkonosičov pre rokovania aj pre samotné volebné zápolenie,“ povedal Figeľ. Dodal, že o kandidátoch na županov pre zvyšné štyri samosprávne kraje sa stále rokuje a verí, že Rada KDH v tejto veci rozhodne na nasledujúcom zasadnutí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan UhliarikJán FigeľJán HudackýMária SabolováMiroslav MikolášikRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie