Prezident prestáva stíhať svoju funkciu, tvrdí Procházka

Štátne vyznamenania pre 20 osobností SR
Prezident SR Ivan Gašparovič počas slávnostného ceremoniálu udeľovania štátnych vyznamenaní pri príležitosti štátnych osláv 20. výročia vzniku SR. Bratislava, 1. január 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Prezident prestáva stíhať svoju funkciu. V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal poslanec Národnej rady SR za KDH Radoslav Procházka.

Sme v situácii, že vo chvíli, keď sa pán prezident chopí mikrofónu, tak majú humoristi na týždeň o materiál postarané. Keď ide do zahraničia, tŕpne diplomacia,“ povedal s tým, že prezident má výkonné a reprezentačné oprávnenia a obidva tieto rozmery prestáva stíhať.

Spôsob, akým vykonáva svoju funkciu, znižuje vážnosť toho úradu,“ dodal. Preto je podľa Procházku paradox, že práve prezident hovorí pri dôvodoch nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora o dôvodoch výkonu funkcie neznižujúcich vážnosť úradu.

Slovensko si zaslúži a potrebuje výkonnejšiu a dôstojnejšiu hlavu štátu, ale nemyslím si, že by to malo byť cez nejaké právnické manévre a krátkodyché gestá, ale v priamom otvorenom volebnom súboji,“ povedal.

Smer prezidenta bráni

Primeraná reakcia pre pravicu je podľa Procházku postaviť dôveryhodného kandidáta a vyhrať s ním voľby. Poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Róbert Madej v diskusii poukázal na uznesenie ústavného súdu, z ktorého podľa Madeja vyplýva, že prezident môže mať subjektívne vlastné dôvody, na základe ktorých zváži, že kandidát nebude vykonávať dôstojne funkciu, o ktorú sa uchádza.

Pre niekoho to môže byť skutočnosť, že ten človek zavraždil dvoch ľudí, pre niekoho, že je zlodej, pre niekoho, že urobil iné pochybenie,“ tvrdil Madej.

Princíp rovnosti

Procházka v debate tiež uviedol, že ústavný súd prezidentovi povedal aj to, že tieto dôvody nesmú byť svojvoľné. „Opakom svojvôle je dodržanie princípu rovnosti, v rovnakých situáciách postupujem rovnako,“ mieni.

Podľa Procházku je príkladom nerovnakého konania zo strany prezidenta promptné vymenovanie Štefana Harabina do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR. „V jednej situácii, právne totožnej, postupoval takto a v druhej presne naopak,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičRadoslav ProcházkaRóbert Madej