Učitelia žiadajú prepracovanie zákona o pedagógoch, organizujú protest Hodina pred parlamentom

štrajk učiteľov
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) pokračuje v protestoch proti zákonu o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Ako na tlačovej konferencii informovali predstavitelia iniciatívy, v rámci kampane Stop zákonu, ktorý je proti učiteľom, organizujú protest Hodina pred parlamentom.

Vláda neustále vyrušuje kauzami

Počnúc dnešným dňom budú až do 7. mája stáť hodinu pred Národnou radou Slovenskej republiky (NR SR). Vo štvrtok 9. mája zavŕšia tieto protesty demonštráciou na Námestí slobody v Bratislave a následným pochodom k parlamentu. Cieľom protestov je, aby poslanci NR SR vrátili tento zákon vláde na prepracovanie.

Poslanci sa budú zákonom opakovane zaoberať na májovej schôdzi a my ich pri tejto príležitosti žiadame, aby si navrhovaný zákon prečítali s porozumením a vrátili ho vláde na prepracovanie,“ uvádzajú predstavitelia iniciatívy. Zdôrazňujú, že vláda si opakovane neplní domáce úlohy a neustále vyrušuje kauzami. „Namiesto dobre odovzdaného kvalitného projektu pred koncom volebného obdobia nám nakoniec rezort školstva predkladá opísanú, zlepenú a plagiátnu verziu zákona, ktorá neprináša žiadnu zásadnú pomoc okrem kozmetických úprav,“ dodávajú učitelia.

Žiadny nový bonus pre zamestnancov

Zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch sa zmení kreditový systém či prístup k atestáciám. Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním.

ISU však považuje túto ochranu iba za deklaratívnu a povrchnú, systému poradenstva na školách podľa nich chýba napojenie na ostatné profesie. Zákon navyše podľa učiteľov neprináša žiadny nový bonus pedagogickým ani odborným zamestnancom v oblasti finančnej motivácie a príplatkov. Parlament tento zákon schválil 2. apríla a účinnosť by mal nadobudnúť od 1. septembra 2019. Prezident SR tento zákon 18. apríla vetoval, a preto sa ním budú poslanci NR SR opätovne zaoberať na najbližšej parlamentnej schôdzi 9. mája.

Zákon prešiel mimoriadnym pripomienkovým konaním

Ministerstvo školstva zdôrazňuje, že zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch prešiel mimoriadnym pripomienkovým konaním. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, „hlavné zmeny v prospech učiteľov, ktoré doň boli zakomponované, vzišli z rokovaní s najreprezentatívnejšou organizáciou učiteľov, Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorá zastupuje zhruba 50-tisíc pedagógov a odborných zamestnancov“.

Rezort školstva tým reagoval na dnešnú kritiku Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) k predmetnému zákonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom