Ukončime rokovania s Tureckom, navrhuje rakúsky kancelár

Ukončime rokovania s Tureckom, navrhuje rakúsky kancelár
Kern žiada, aby sa na túto tému rokovalo v rámci zasadnutia Rady EÚ, ktoré sa uskutoční 16. septembra. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 4. augusta (WebNoviny.sk) – Rakúsky kancelár Christian Kern vyzval Európsku úniu, aby ukončila prístupové rokovania s Tureckom. Ako dôvod Kern uviedol rozsiahle čistky v armáde, štátnej správe a školstve, ktoré vláda v Ankare spustila po nedávnom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v Turecku.

„Musíme sa realite postaviť čelom: prístupové rokovania (s Tureckom) sú už len fikciou,“ vyhlásil Kern pred rakúske médiá, pričom poznamenal, že demokratické normy v Turecku zďaleka nepostačujú na to, aby nimi bolo možné zdôvodniť prijatie Turecka do EÚ. Kern žiada, aby sa na túto tému rokovalo v rámci zasadnutia Rady EÚ, ktoré sa uskutoční 16. septembra.

EÚ by mala hľadať alternatívne riešenia

Podľa jeho názoru by EÚ mala hľadať nové alternatívne riešenia, ako pomôcť tureckej ekonomike priblížiť sa požiadavkám EÚ. Turecko zostáva dôležitým partnerom EÚ v otázkach bezpečnosti a integrácie, dodal Kern. Súčasne podčiarkol kľúčovú rolu Turecka pri riešení migračnej krízy, ktorej je EÚ vystavená.

Ako na svojej webovej stránke pripomenul francúzsky denník Le Figaro, prístupové rokovania s Tureckom boli vážne ohrozené už vtedy, keď turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po nedávnom pokuse o štátny prevrat navrhol zvážiť obnovenie trestu smrti.

Turecko zostáva kandidátskou krajinou

Hovorkyňa Európskej komisie Mina Andreevová v Bruseli uviedla, že na štatúte Turecka ako kandidátskej krajiny Európskej únie sa nič nezmenilo. Dodala však, že Turecko musí rešpektovať základné hodnoty EÚ. Podľa DPA Andreevová spresnila, že „pokrok v prístupových rokovaniach sa posudzuje na základe radu požiadaviek, medzi ktorými je rešpektovanie vlády zákona, ľudských práv a základných slobôd“.

Andreevovej vyhlásenie je reakciou na návrh Kerna, aby EÚ zvážila ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom.

EÚ v júni na prístupových rokovaniach s Ankarou otvorila ďalšiu kapitolu, čo bola súčasť dohody o riešení migračnej krízy medzi EÚ a Tureckom. Momentálne je otvorených 16 z 35 kapitol, v ktorých musí Turecko harmonizovať svoju legislatívu s normami EÚ. O otvorení ďalších kapitol sa diskusia zatiaľ nevedie, uviedla hovorkyňa EK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian KernRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan