Umelci z Bolšoj teatr chcú nové vyšetrovanie útoku na Filina

Sergej filin
Umeleckému vedúcemu známeho Boľšoj teatr sa vyhrážali smrťou, zrejme pre spory o hlavné úlohy. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Členovia moskovského divadla Boľšoj teatr požiadali prezidenta Vladimira Putina, aby nariadil nové vyšetrovanie kyselinového útoku na umeleckého riaditeľa tohto divadla Sergeja Filina.

Približne tristo umelcov v liste Putinovi vyjadrilo presvedčenie, že tanečník Pavel Dmitričenko sa k zosnovaniu útoku na Filina priznal pod nátlakom vyšetrovateľov, pričom za útokom v skutočnosti stojí niekto iný.

Závery vyšetrovania považujeme za unáhlené, dôkazy za nepresvedčivé a priznanie Pavla Dmitričenka za výsledok tlaku, pod ktorý ho vyšetrovatelia dostali. Žiadame preto o čestné a nezaujaté vyšetrovanie tragédie, ktorá postihla Sergeja Filina,“ uviedli v liste členovia divadla. Samotný Filin, ktorý sa momentálne zotavuje v Nemecku, si myslí, že Dmitričenko iba konal na príkaz niekoho iného.

Niekto do toho Dmitričenka postrčil. Každé stretnutie s ním predstavovalo pre mňa hrozbu, prejav nepriateľstva. Už to viac nechcem skrývať,“ uviedol.

Štyridsaťdvaročného Filina oblial maskovaný útočník kyselinou sírovou v centre Moskvy, keď 17. januára v noci vystupoval zo svojho auta. Bývalý tanečník utrpel popáleniny tretieho stupňa na tvári a hlave a musel sa ihneď podrobiť operácii očí. Ďalšie zákroky absolvoval v nasledujúcich dňoch a následne sa presunul do Nemecka, kde podstúpil ďalšiu operáciu.

Filinovi sa pred útokom opakovane vyhrážali smrťou, prepichli mu pneumatiky na aute a vytvorili mu aj falošný profil na sociálnej sieti Facebook, kde zverejňovali jeho pracovnú korešpondenciu. Dmitričenka polícia zadržala minulý týždeň v utorok, pričom okrem neho zatkli aj Jurija Zaruckého, ktorý útok vykonal, a Andreja Lipatova, ktorý šoféroval auto z miesta činu. Podľa vyšetrovateľov im Dmitričenko za útok zaplatil 50-tisíc rubľov (v prepočte 1250 eur). Všetci traja sa k skutku už priznali. Dmitričenko však na súde uviedol, že nechcel, aby Filina poliali kyselinou. Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Filin
Firmy a inštitúcie Boľšoj teatr