Únia ponúka Grékom dve miliardy eur, Merkelová má podmienku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Angela Merkelová odmietla hovoriť o termíne uvoľnenia ďalšej pomoci Grécku s tým, že to závisí od pozitívneho hodnotenia reformných návrhov. Foto: SITA/AP

BRUSEL 20. marca (WEBNOVINY) – Európska únia má pripravené dve miliardy eur pre Grécko, ktoré by sa mali použiť na projekty posilnenia potenciálu ekonomického rastu, zníženia nezamestnanosti mládeže a na pomoc najchudobnejším občanom. Informoval o tom v piatok predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.

EK už zostavila tím predstaviteľov, ktorý má Grécku pomôcť absorbovať tieto peniaze, povedal Juncker na tlačovej konferencii. Konštatoval pritom, že ide o súčasť snahy o zmiernenie dôsledkov niekoľkoročnej recesie, ktoré grécky premiér Aléxis Tsípras označuje za „humanitárnu krízu“.

Gréci musia dodržať každý paragraf

Nemecká kancelárka Angela Merkelová však uviedla, že Grécko musí dodržať „každý paragraf“ februárovej dohody s eurozónou o predĺžení poskytovania núdzovej pomoci, hoci sa budú zvažovať aj ekvivalentné reformy, ak ich premiér Tsípras navrhne. „Každý paragraf dohody je dôležitý,“ povedala nemecká kancelárka na tlačovej konferencii na záver summitu Európskej únie.

Dodala, že ďalším krokom pri riešení gréckej krízy bude to, že premiér Tsípras v najbližších dňoch predloží zoznam konkrétnych reforiem. Grécko by podľa Merkelovej mohlo prísť s novými návrhmi ekonomických reforiem v oblasti dôchodkov alebo daní „ak budú mať rovnaký efekt“ ako existujúce záväzky. Poznamenala, že bude vecou európskych inštitúcií, aby to posúdili.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Eurozóna sa drží dohody

Šéf Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker a šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) Jeroen Dijsselbloem vydali po stretnutí s Tsiprasom, Hollandom a Merkelovou spoločné stanovisko.

„Plne sa držíme dohody Eurogroup z 20. februára. V duchu spoločnej dôvery sme sa všetci zaviazali zrýchliť prácu a ukončiť ju tak skoro, ako to len bude možné,“ uvádza sa v stanovisku. „Znovu sme potvrdili praktickú dohodu týkajúcu sa procesu. Politické rozhovory sa budú uskutočňovať v Bruseli a misie zbierajúce údaje budú pôsobiť v Aténach,“ uvádza sa v stanovisku. V stanovisku sa tiež hovorí o tom, že Grécko predloží kompletný zoznam podrobných reforiem.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aléxis TsíprasAngela MerkelováDonald TuskJean-Claude JunckerJeroen Dijsselbloem