Únia trestá ukrajinských separatistov, zaviedla nové sankcie

Prímerie je neustále porušované, ľudia umierajú
Alexander Zacharčenko, vodca proruských rebelov v Donecku stojaci v strede, hodnotí škody spôsobené na škole počas ostreľovania. Povstalecké sily na východe Ukrajiny pokračujú v ofenzíve s cieľom získať letisko v Donecku. Prímerie vyhlásené 5. septembra je opakovane porušované. Pri zásahu školského ihriska mínometnými strelami prišli o život ďalší ľudia. Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla tohto roku vyžiadal už najmenej 3500 mŕtvych na oboch stranách. Foto: SITA/AP

BRUSEL 29. novembra (WEBNOVINY) – Európska únia v sobotu informovala o zavedení sankcií voči organizátorom separatistických volieb na východe Ukrajiny z tohto mesiaca. Hlavní aktéri kontroverzného hlasovania tak nebudú môcť vycestovať do členských štátov EÚ a budú im tam zmrazené účty.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Opatrenie sa týka až 119 ľudí a 23 združení a firiem. Medzi sankcionované osoby patrí aj Sergej Kozjakov, ktorý predsedal volebnej komisii v Luhanskej oblasti. „Aktívne podporoval činy a politiky, ktoré podkopávajú územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny,“ píše sa v stanovisku únie.

Víťazom sporných volieb v Doneckej oblasti sa stal 38-ročný Aleksandr Zacharčenko, keď získal 79 percent hlasov a rovnako presvedčivo údajne vyhrala jeho strana v súbežných parlamentných voľbách. Rovnaké hlasovanie usporiadali separatisti v Luhanskej oblasti, odkiaľ hlásia potvrdenie mandátu doterajšieho „prezidenta“ Igora Plotnického.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom