Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Union
Union - zdravotná poisťovňa Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
29. 11. 2016 14:56 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Union zdravotnej poisťovni chce vypovedať zmluvu 25 nemocníc

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Union zdravotnej poisťovni (ZP) chce vypovedať v stredu zmluvu 25 nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Informoval o tom na spoločnej tlačovej konferencii Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZSS) a ANS prezident asociácie Marian Petko.

Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. „Napriek rokovaniu, ktoré v utorok ráno bolo, sme sa so zdravotnou poisťovňou nedohodli na ničom,“ konštatoval prezident ANS.

Union opakovane upozorňovala na potrebu dofinancovania

Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva. Počas roka 2016 Union ZP opakovane upozorňovala na potrebu dofinancovania zdravotníctva v objeme 180 – 200 miliónov eur. Tieto prostriedky sú nevyhnutné na vykrytie zvýšenia platov zamestnancov v zdravotníctve podľa zákona. Do konca roka však rezort získa iba dodatočných 35 miliónov eur, ktoré budú prerozdelené cez navýšenie platieb za poistencov štátu.

Z tejto sumy získa Union ZP po prerozdelení a úhrade zákonných poplatkov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) iba 2,4 milióna eur. Dofinancovanie zo strany štátu tak nebude stačiť na pokrytie príplatkov, ktoré Union ZP vyplácala nemocniciam na základe prísľubu ministerstva zdravotníctva o dodatočnom dofinancovaní systému. „Union ZP preto nemá inú možnosť ako uplatniť príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepokrytú časť príplatkov,“ uviedla poisťovňa.

Union ZP na základe prísľubu ministerstva dofinancovať systém vyplácala nemocniciam zálohové príplatky na vykrytie zvýšených miezd pracovníkov v rezorte. Avizované dofinancovanie je však nedostatočné. „Táto suma, ktorú kompletne prerozdelíme medzi poskytovateľov, nepostačuje na vykrytie všetkých príplatkov poskytnutých nemocniciam od začiatku roka,“ vysvetlila Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP. „Preto nemáme inú možnosť ako aktivovať príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti späť nepokrytú časť príplatkov,“ dodala.

Postup zdravotnej poisťovne je podľa ANS nekorektný

Postup zdravotnej poisťovne považuje ANS za nekorektný. „Zdravotná poisťovňa Union bude musieť vysvetliť svojim poistencom, a my vôbec nie sme radi, že je to v takej situácii, prečo napríklad v Prešovskom a Košickom kraji, okrem Fakultnej nemocnice Prešov a Univerzitnej nemocnice Košice, jej poistencom nebude môcť byť poskytnutá lôžková zdravotná starostlivosť plánovaná, ale len neodkladná,“ poukázal Petko.

Zároveň ANS nepredpokladá, že nemocnice, ktoré v stredu dajú výpoveď, budú uzatvárať v budúcnosti zmluvu so spomínanou zdravotnou poisťovňou. Asociácia tiež dáva podnet na ÚDZS, aby prišiel a skontroloval, ako to vyzerá s financovaním zdravotnej poisťovne.

ANS informovala aj rezort zdravotníctva, ministra financií a predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo o situácii. Rozhodnutie zdravotnej poisťovne zvažuje ANS napadnúť aj na súde.

Na výpoveď zmluvy nie sú podľa Union ZP splnené dôvody

Union ZP pripomenula v stanovisku, že nemá inú možnosť, ako uplatniť si príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepokrytú časť príplatkov. „Na rozdiel od iných poisťovní, Union ZP nemá okrem zdravotného poistenia iné aktivity v zdravotníctve, v rámci ktorých by sme si mohli kompenzovať náklady. Zároveň na rozdiel od štátnych inštitúcií ako súkromná zdravotná poisťovňa sme povinní hospodáriť s financiami efektívne a bez straty,“ vysvetlila Májeková.

Ako ubezpečila zdravotná poisťovňa, poistenci Union ZP budú mať v nemocniciach ANS aj v prípade výpovede zmluvy počas nasledujúceho roka naďalej nárok na plnú, to znamená odkladnú aj neodkladnú starostlivosť podľa zákona aj platnej zmluvy.

Na výpoveď zmluvy zo strany ANS nie sú podľa Union ZP splnené dôvody zo zákona. „Výpoveď reálne nemá žiadny zmysel a považujeme ju za demonštratívnu, pretože súčasnú situáciu nevyrieši,“ doplnila Májeková. Členka predstavenstva ďalej uvádza, že opatrenia, ktoré budú viesť k efektívnejšiemu riadeniu zdrojov v zdravotníctve, ako napríklad zavedenie DRG, zníženie úhrad za CT, MR, laboratórnu diagnostiku, lieky a zdravotnícky materiál, majú potenciál priniesť dostatočné úspory už budúci rok. „Samozrejme za predpokladu, že sa k nim pridajú všetci poskytovatelia,“ doplnila Májeková.

Vyplácanie príplatkov nemocniciam končí 31. decembra 2016. V roku 2017 sa Union ZP chystá prejsť na úhradu cez DRG.

Odporúčané články

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo hlavné kritériá pre stratifikáciu nemocníc Slovensko vyhralo spor so spoločnosťou Achmea, „mrchožrúti“ sa podľa Kažimíra zbytočne tešili

Neprehliadnite

Biatlonistka Paulína Fialková dosiahla fantastické tretie miesto v stíhacích pretekoch v Pokljuke Meteorológovia vydali výstrahu pred snežením na severozápade Slovenska, hrozí aj poľadovica Minister Kažimír ešte nepozná svojho nástupcu, svoje členstvo v strane Smer-SD chce zmraziť Starobný dôchodok na Slovensku medziročne stúpol, penzisti dostávajú približne 444 eur Video: Ísť hore po schodoch na bicykli? Pre Petra Sagana žiadny problém Aktualizované: V Paríži po protestoch „žltých viest“ upratovali ulice, takmer tisíc osôb držia vo väzení Video: InSight zachytila vietor na Marse, zvuky spôsobili vibrácie celej sondy Prezidentský kandidát Smeru je dostatočne známy a silný, Kiska je podľa Fica prázdnou bublinou

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies