Úrodu jabĺk chránili pred mrazmi vrtuľníky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jablká, jar
Foto: SITA, AP

VESELÉ 5. mája (WEBNOVINY) – Vrtuľníkmi zachraňovali dnes ráno úrodu ovocia pred májovými mrazmi ovocinári zo spoločnosti Plantex vo Veselom. Tie nalietavali nad sady a „tlačili“ teplejší vzduch z vyšších vrstiev k zemi. Vedenie spoločnosti sa obyvateľom Veselého, Rakovíc a Boroviec už dopredu za skorý budíček ospravedlnilo.

Ako povedal vedúci výroby Plantexu Stanislav Tureček, vrtuľníky podľa predbežných meraní pôvodnú teplotu, ktorá dosahovala niekde -2,5 stupňa Celzia, zvýšili približne o 0,5 až 1,5 stupňa. Či sa však podarilo zachrániť úrodu, bude jasné až o niekoľko dní. Spoločnosť má štyri vrtuľníky zazmluvnené aj na piatok, či vzlietnu, bude záležať od aktuálnej situácie. Podľa meteorologických predpovedí by mrazivý piatok mal byť pre ovocinárov a záhradkárov v okolí Piešťan posledným kritickým dňom. Ovocinárska spoločnosť obyvateľom obcí v regióne cez obecné úrady oznámila svoj zámer nalietavať nad sady v skorých ranných hodinách vrtuľníkmi. Vedenie v ozname zdôraznilo, že lietať budú len v prípade, ak by mrazy mohli spôsobiť rozsiahle škody na úrode. Dnes štartovali okolo piatej hodiny ráno. Tureček tvrdí, že vrtuľníky sa v zahraničí používajú na ochranu pred neskorými mrazmi bežne.

S prízemnými mrazmi treba rátať aj túto noc

Prízemné mrazy na Slovensku sa ešte neskončili. Treba s nimi rátať aj túto noc. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa od dnešnej polnoci do 7:00. Vo výške päť centimetrov nad povrchom sa na mnohých miestach očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu od -1 do -7 °C. Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny.

Mrazy narobili problémy aj v zahraničí

Májové mrazy podľa neho už spôsobili vážne problémy ovocinárom v Poľsku, Nemecku aj Českej republike. Plantex na ochranu pred výčinmi počasia využíva aj ďalšiu technickú vymoženosť – kanón proti ľadovcovým mračnám. Na hluk kanóna sa ľudia z okolia Veselého už viackrát sťažovali. Plantex pestuje ovocie na približne sto hektároch, najväčšiu plochu zaberajú jablone.

Mrazy včelám neublížili, spálili však orechy

Pokles nočných teplôt pod bod mrazu včely nepoškodí, mrazy však ublížia rozkvitnutým stromom a rastlinám. Studené počasie sa prejaví na úrode medu, včely budú dva až tri dni bez znášky. Skúsený včelár a propagátor včelárstva Gabriel Foťko zo Stropkova dnes pre agentúru SITA uviedol, že v Stropkove bolo v noci -1,5 stupňa Celzia a z toho usudzuje, že v horských dolinách smerom na Medzilaborce a Svidník mohlo byť v noci dva až tri stupne pod nulou.
Včela, kvet, jar, alergia
Foto: SITA, AP

Vo svojej včelnici ráno zistil, že pomrzli orechy, lístky a kvety majú spálené do čierna, orechy v tomto regióne nebudú. Pre celkovú úrodu budú rozhodujúce najbližšie nočné teploty. Keď pomrznú buky, budú mať pestovatelia obrovský problém. Buk je podľa Foťka najcitlivejším barometrom, počas mrazov reaguje väčšina rastlín tak ako on. Ďalším problémom pre rastliny a tým aj pre včely je momentálne veľké sucho. Včelári aj poľnohospodári potrebujú dážď.

Foťko skonštatoval, že vlaňajší rok pre včelárov bol za posledných 20 až 30 rokov najhorším

Dôvodom boli dlhotrvajúce dažde a chladné počasie v máji a v júni. Ide o obdobie do rojenia včiel, potom už znáška pomaly končí. Napriek zlým prognózam včely dobre prezimovali. Foťko na tento rok predpovedá iba priemernú úrodu. Môže za to príliš suchá jar. V tomto regióne množstvo medu najviac ovplyvňujú zakvitnuté vŕby, rakyty, čerešňa vtáčia, liečivé rastliny a zhruba raz za päť rokov kvalitne zakvitne aj jedľa biela.

V okrese Stropkov má Slovenský zväz včelárov zaregistrovaných 115 včelárov. Podľa Foťka problémom je vysoký vek chovateľov a nezáujem mladých. „Doba je nastavená tak, že všetko sa točí iba okolo biznisu, preto sa mladí k nám nehrnú,“ uviedol skúsený včelár. Pre propagáciu včelárstva robia v okrese odborné školenia pre svojich členov a známe sú aj Stropkovské dni medu. Gabriel Foťko je predsedom Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie Slovenského zväzu včelárov. Včelárstvu sa venuje asi 25 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať