USA by mali vynahradiť minulé chyby a vrátiť sa k jadrovej dohode, iránsky prezident vyzval Bidena

Hassan Rouhani
Iránsky prezident Hasan Rúhání. Foto: SITA/AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena, aby „vynahradil minulé chyby“ a vrátil USA späť k jadrovej dohode Teheránu so svetovými mocnosťami z roku 2015.

„Teraz sa naskytla príležitosť pre budúcu americkú administratívu vynahradiť minulé chyby a vrátiť sa na cestu dodržiavania medzinárodných dohôd rešpektovaním medzinárodných noriem,“ cituje Rúháního štátna tlačová agentúra IRNA. Vyjadrenie iránskeho prezidenta k víťazstvu Bidena a jeho spolukandidátky Kamaly Harrisovej je reakciou Iránu na najvyššej úrovni.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v nedeľu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zase napísal, že „svet sleduje“, či sa nová Bidenova administratíva odkloní od prístupu súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa k Iránu a bude chcieť medzinárodnú spoluprácu. „Najviac záleží na skutkoch,“ doplnil.

Od nastúpenia Donalda Trumpa do úradu sa vystupňovalo napätie medzi USA a Iránom. Jedným z charakteristických krokov v jeho zahraničnej politike bolo odstúpenie USA od spomínanej jadrovej dohody v roku 2018 a zavedenie sankcií, ktoré zasiahli iránsku ekonomiku.

V snahe prinútiť Európu, aby našla spôsob, ako tieto sankcie obísť, Irán postupne upustil od dodržiavania jednotlivých obmedzení v dohode.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHasan RúháníJoe BidenKamala HarrisováMohammad Džavád Zaríf