USA poslali do Afganistanu poradkyňu pre národnú bezpečnosť

Zhromaždenie Lója džirga
Afganský prezident Hámid Karzaj vo štvrtok podporil návrh dohody medzi Afganistanom a USA o budúcej vojenskej prítomnosti Američanov v krajine. Krajina podľa neho potrebuje Washington na zaistenie pokojných a spravodlivých volieb. Kábul, 21. novembra 2013. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 25. novembra (WEBNOVINY) – Poradkyňa pre americkú národnú bezpečnosť Susan Riceová ešte v sobotu pricestovala do Afganistanu na neohlásenú návštevu, počas ktorej sa stretne s prezidentom Hámidom Karzajom.

V pondelok to potvrdil Biely dom. Riceová prichádza do Afganistanu v čase, keď obe krajiny rokujú o podmienkach vojenskej prítomnosti Američanov aj po tom, ako sa z krajiny stiahne Severoatlantická aliancia.

Najvyšší afganský orgán Lója džirga v nedeľu jednoznačne podporil dohodu, na základe majú Američania zostať v krajine aj po roku 2014, keď sa pošlú domov väčšinu zo 75 tisíc vojakov NATO.

Lója džirga pritom vyzvala Karzaja, aby plán čo najskôr podpísal. Riceovej návšteva Afganistanu je jej prvou zahraničnou cestou od vymenovania za poradkyňu pre národnú bezpečnosť v administratíve prezidenta Baracka Obamu. Okrem Karzaja má v pláne navštíviť aj príslušníkov amerických jednotiek pôsobiacich v Afganistane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom