Úspešne otestovali videozáznam počas medzištátneho zápasu

V Bari úspešne otestovali videozáznam počas zápasu
Talianski futbalisti Giacomo Bonaventura, (vľavo), Eder, (v strede) and Graziano Pellé oslavujú Pelého gól proti Francúzom. Foto: SITA/AP

BARI 2. septembra (WebNoviny.sk) – Štvrtkový prípravný zápas medzi Talianskom a Francúzskom vojde do futbalovej histórie ako prvý na medzištátnej úrovni, v ktorom mali rozhodcovia naporúdzi videozáznam. Testovanie v Bari prebehlo úspešne, k spokojnosti prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianniho Infantina. Na prvý pohľad sa zdalo, že ani nebolo čo hodnotiť, ale Infantino predsa len upozornil na jeden moment.

Holandský hlavný rozhodca Björn Kuipers vraj dostal radu v situácii, keď domáci reklamovali ruku Layvina Kurzawu v šestnástke po hlavičke Danieleho de Rossiho. „Mohli ste vidieť, že rozhodca zastavil priebeh iba na niekoľko sekúnd, kým dvaja arbitri v prenosovom voze usúdili, že penalta sa kopať nebude. Boli sme svedkami historickej chvíle. Píše sa rok 2016 a bolo len otázkou času, kedy vyskúšame video aj vo futbale,“ povedal Infantino, ktorý by chcel mať inštitút videorozhodcov už na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta 2018 v Rusku.

Dodatočné štúdium záznamov počas nadchádzajúcej sezóny otestujú v austrálskej A-League, v nemeckej I. bundeslige, v ligovej aj pohárovej súťaži v Portugalsku, v severoamerickej MLS a tiež v talianskej Serie A. Rozhodcovia po ňom môžu siahnuť jedine pri posudzovaní situácií, keď nebude jednoznačne preukázateľné, či padol gól, či má byť nariadený pokutový kop, pri spornom uložení červenej karty alebo pri chybe v identifikácii vylúčeného či napomenutého hráča.

„Samozrejme, že nemôžeme vyriešiť každý problém, s ktorým sa vo futbale stretávame. Ale keď môžeme rozhodcom podať pomocnú ruku v kľúčových situáciách a bude nás to stáť iba pár sekúnd, prečo to neurobiť?“ dodal Infantino.

https://www.youtube.com/watch?v=jbpcdWgLddA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom