Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
28. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(32)

Ústavný súd odobril väčšinu referendových otázok o rodine

KOŠICE 28. októbra (WEBNOVINY) – Tri referendové otázky sú v súlade s ústavou, jedna nie. V utorok o tom rozhodol Ústavný súd SR na neverejnom zasadaní pléna.

Prezident Andrej Kiska si najskôr preštuduje dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR o referendových otázkach a potom v krátkom čase oznámi svoje rozhodnutie. Ako povedal agentúre SITA hovorca hlavy štátu Roman Krpelan, rozhodnutie ústavného súdu mu však ešte nedoručili.

Na ústavný súd sa obrátil Kiska

Referendum so štyrmi otázkami žiada vypísať Aliancia za rodinu, petíciu podpísalo okolo 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.

V súlade s ústavou sú referendové otázky: “Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?”, “Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?” a “Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?”

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o rodine

Jedna otázka nie je v súlade s ústavou

V súlade s ústavou nie je v poradí tretia referendová otázka “Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?”.

K tomuto rozhodnutiu sa podľa § 32 ods. 1 zákona o ústavnom súde pripája odlišné stanovisko sudcov Lajosa Mészárosa a Ladislava Orosza.

Odporúčané články

Obrazom: V Košiciach ticho protestovalo okolo sto ľudí Referendum o rodine neporušuje práva ľudí, tvrdí Lipšic

Témy

Diskusia

dodatok k mmmmmmm k dnes 08:13 Ak má už mokré trenírky, trak už prestane. Aj tak mu to dlho trvalo, pokiaľ sa odbavil. REEvita včera 23:44 Slovensko od podpisu zmluvy s Vatikánom, nie je slobodné. Všetky zákony sú odobrované Vatikánom, a ktoré im "nevoňajú" sa neschvália. Takže biblia už dávno určuje u nás pre všetkých ako sa majú správať a čo je najzákernejšie určuje... mmmmmmm Počúvaj, ty Julo 15 - prakticky všetky tvoje príspevky smerujú k jednému a vieš k čomu? Teba už musí ale riadne svrbieť riť! Evita Aliancia za rodinu si myslí, že dosiahne zmenu zákonov vďaka účasti veriacich? Lebo nikomu inému hore uvedené veci nevadia, len veriacim. Preto sa pýtam, akým právom sa Biblia a božie desatoro snaží pretlačiť svoju mienku do zákonov? V ústave je... Dobre Julo15 mas este nieco? alebo to je uz vsetko s cim si sa chcel podelit?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...