Ústavný súd rozhodol, Tomio Okamura prezidentom v ČR nebude

Okamura
Foto: facebook.com

PRAHA 10. januára (WEBNOVINY) – Uchádzač o kreslo českého prezidenta Tomio Okamura neuspel so svojou žiadosťou na ústavnom súde, ktorý mu pre nedostatočný počet podpisov neumožní kandidovať v piatkových voľbách.

Podnikateľ japonského a kórejského pôvodu síce vyzbieral 50-tisíc podpisov potrebných na zisk kandidatúry, viaceré z nich však boli neplatné a politik tak nesplnil potrebné kvórum. Jeho kandidatúru vo štvrtok senát ústavného súdu jednohlasne zamietol, informoval spravodajský portál iDNES.cz.

Ústavní sudcovia ešte minulý týždeň zamietli aj ďalší Okamurov návrh – žiadal vtedy o odloženie prvej priamej voľby českého prezidenta. Ani v tomto prípade však neuspel. Prvé kolo voľby sa tak uskutoční podľa plánu, teda v piatok a v sobotu. V prípade, že sa v ňom nikomu nepodarí získať 50-percentnú podporu, uskutoční sa aj druhé kolo.

Kandidátov o kreslo hlavy štátu je tak teraz deväť, keďže už dávnejšie Najvyšší správny súd vrátili do hry Janu Bobošíkovú. Favoritmi prezidentských volieb zostávajú expremiéri Jan Fischer a Miloš Zeman. Okrem nich a predsedníčky Suverenity Bobošíkovej je v hre o prezidentské kreslo aj minister zahraničia Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier mladší, Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan FischerJiří DienstbierKarel SchwarzenbergMiloš ZemanTomio Okamura