Terorista z Londýna použil WhatsApp, niekoľko minút pred útokom napísal správu

WhatsApp
Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 27. marca (WebNoviny.sk) – Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp. Je však neprístupná, pretože táto obľúbená aplikácia patriaca Facebooku ju zašifrovala, píše britská tlač s odvolaním sa na políciu.

Ministerka vnútra Amber Ruddová vo svojich vystúpeniach vo vysielaní televízií BBC a Sky News naliehala, aby WhatsApp a ďalšie zakódované textové služby sprístupnili v rámci legálneho odpočúvania svoje platformy tajným službám a polícii.„Musíme sa ubezpečiť, že organizácie ako WhatsApp – a je množstvo ďalších, jej podobných – neposkytovali teroristom tajné miesto na vzájomnú komunikáciu,“ povedala.

Jej výzva, aby bezpečnostné orgány dostali systémovú možnosť získavať informácie zo šifrovaných aplikácií cez akési „zadné dvierka“, sa zrejme stretne s odporom technologického priemyslu, ktorý už v minulosti čelil požiadavkám bezpečnostných zložiek o sprístupnenie uvedených dát po veľkých útokoch.

Polícia medzičasom zatkla v Birminghame, kde Masood žil, ďalšieho človeka. Ide o 30-ročného muža, ktorý je spolu s ďalším mužom vo vyšetrovacej väzbe pre možné spojenie s útokom. Ani jeden z nich nebol zatiaľ z ničoho obžalovaný a polícia neuviedla, o koho ide. Ruddová nepovedala nič bližšieho o Masoodovom použití WhatsApp. Masood na Westminsterskom moste zabil troch chodcov a potom pred parlamentom jedného policajta. Zároveň pritom zranil desiatky ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Khalid Masood