V Afganistane sa pri výcviku zranil slovenský vojak

5. pluk špeciálneho určenia
Foto: ilustračné, SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) -V operácii Resolute Support v Afganistane sa v piatok v dopoludňajších hodinách miestneho času pri výcviku zranil slovenský vojak. Ide o príslušníka 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny a nateraz je mimo ohrozenia života. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Potvrdila, že vojak bol zranený v oblasti brucha, pravdepodobne úlomkami črepín.

Zranil sa pri výcviku strelieb z ručných zbraní. Vojak bol vrtuľníkom prevezený do poľnej nemocnice, kde je v súčasnosti hospitalizovaný. Rodina vojaka už bola informovaná, avšak vzhľadom na to, že ide o príslušníka 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, nie je možné zverejniť jeho identitu, vysvetlila hovorkyňa.

V  operácii Resolute Support v súčasnosti pôsobí vyše 40 príslušníkov slovenských ozbrojených síl, jadro tvoria vojaci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny – poradenská jednotka pre špeciálne operácie.

V Afganistane sú aj zdravotníci, špecialisti na komunikačné a informačné systémy a ďalší vojaci sa podieľajú na výcviku príslušníkov technického personálu Afganskej národnej armády pre vrtuľníky Mi-17/171. Národná rada schválila mandát pre maximálne 66 vojakov.

Operácia Resolute Support je nebojová misia. Nahradila v januári 2015 bojovú operáciu ISAF. Primárnym cieľom tejto nebojovej operácie je podpora, ale aj poradenstvo a výcvik afganských bezpečnostných síl. Pôsobenie vojakov OS SR v tejto misii je hodnotené veľmi pozitívne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka Capáková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR