V automate si chceli kúpiť tričko za pár eur, čakal ich šok

V automate si chceli kúpiť tričko za pár eur, čakal ich šok
Foto: YouTube/Fashion Revolution

BERLÍN 4. mája (WEBNOVINY) – Tyrkysový automat v centre Berlína ponúkal ľuďom nákup jednoduchých tričiek len za dve eurá. Keď však zákazníci do stroja vhodili mince, čakalo ich drsné prebudenie.

V automate si chceli kúpiť tričko za pár eur, čakal ich šok
Foto: YouTube/Fashion Revolution

Automat bol súčasťou sociálneho experimentu, ktorý vznikol pod záštitou neziskovej organizácie Fashion Revolution. Tá sa už niekoľko rokov snaží upozorniť na tvrdú realitu textilného priemyslu a neetické zaobchádzanie s pracovníkmi v továrňach na opačnom konci sveta.

Po tom, ako ľudia vhodili mince do automatu, dostali možnosť vybrať si veľkosť trička. Namiesto tovaru sa však na obrazovke začal odvíjať príbeh o podmienkach, v akých vzniká lacné oblečenie. V krátkych videách zákazníci narazili na tvrdú realitu. „Toto je Manisha, jedna z miliónov ľudí, ktorí šijú oblečenie za mzdu 13 centov na hodinu – 16 hodín každý deň,“ hlásal nápis na displeji.

Po skončení prezentácie stáli zákazníci pred voľbou. Na otázku „Ešte stále si chcete kúpiť toto tričko?“ mohli zvoliť z možností „kúpiť“ alebo „prispieť na dobročinné účely“. Ľudia na berlínskom námestí Alexanderplatz, ktorí netušili, že ich nahráva skrytá kamera, si v 90 percentách zvolili druhú možnosť.

Ich príspevky budú použité na podporu projektu Fashion Revolution Day, ktorý má svojich zástupcov aj v Česku a na Slovensku. „Ľudia sa zaujímajú, ak vedia. Pomôžte nám pripomenúť to aj svetu. Rozšírte tento oznam, aby sme rozbehli módnu revolúciu,“ uviedli zástupcovia organizácie, ktorí šíria povedomie o neľudských pracovných podmienkach a pozadí vzniku lacného oblečenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom