V Bratislave vyhlásili laureátov ankety Vojenský čin roka

Andrej Adamko
Ocenený vojak Andrej Adamko počas vyhlásenia výsledkov ankety Vojenský čin roka 2015, kde získal cenu v kategórii Záchrana života. Bratislava, 7. jún 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Rotný Andrej Adamko, ktorý poskytol pomoc zraneným vojakom po páde vrtuľníka, vojaci z rožňavského práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany z Rožňavy(RCHBO) a Základná škola Komenského v Turanoch sa stali laureátmi tohtoročnej ankety Vojenský čin roka.

Adamko získal ocenenie v kategórii záchrana života za pomoc zraneným vojakom po páde vrtuľníka v priestoroch veliteľstva operácie Resolute Support v Afganistane. V kategórii pomoc verejnosti ocenenie získali vojaci z práporu RCHBO z Rožňavy za pravidelnú pomoc v areáli kláštora v Drienovci. Vojaci z tohto práporu pomáhajú najmä pri rúbaní dreva na vykurovanie kláštora, kosením trávy, ale aj čistením areálu.

V kategórii priateľ armády si ocenenie prevzala Základná škola Komenského v Turanoch, ktorej žiaci každý rok vyrábajú vianočné pohľadnice pre slovenských vojakov, ktorí aj počas sviatkov slúžia v zahraničných operáciách a misiách. Informovala o tom agentúru SITA hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

Riaditeľka a žiaci ZŠ Komenského 10 v Turanoch
Foto: SITA/Marko Erd

Vyhlásenie výsledkov tejto ankety poskytuje vynikajúci priestor na stretnutie výnimočných ľudí. „Môžu sa tu stretnúť tí, ktorí pomoc potrebovali, s tými, ktorí im nezištne pomohli,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš po vyhlásení laureátov už 19. ročníka tejto ankety.

„Nezištná pomoc dnes, žiaľ, nie je samozrejmosťou, preto chcem aj týmto spôsobom poďakovať všetkým príslušníkom ozbrojených síl a vojenskej polície, ktorí urobili niečo nad rámec svojej bežnej práce. Zachovali sa tak, ako by to mal urobiť každý z nás, či už v uniforme, alebo bez nej. Aj týmto spôsobom im chcem preto poďakovať za vzornú reprezentáciu. A takisto ma teší, že je ešte stále mnoho ľudí, ktorí síce nie sú súčasťou nášho rezortu, no naše témy im nie sú cudzie,“ zdôraznil šéf rezortu obrany pri vyhlasovaní výsledkov ankety.

Anketu Vojenský čin roka iniciovala pred 19. rokmi redakcia armádneho vysielania Slovenského rozhlasu. Cieľom je spoločensky a morálne oceniť príslušníkov rezortu obrany, ktorí niekomu nezištne pomohli. Do ankety prišla široká škála podnetov nielen z radov ozbrojených síl, ale aj od občanov, ktorí s vojakmi spolupracujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky