V Čadci obnovia most, financovať ho chcú cez eurofondy

Most cadca
Havarijný stav súčasného mosta Horelica v Čadci, ktorý ustúpi novovybudovanému mostu. Čadca, 23. máj 2016. Foto: SITA/Milo Fabian

ČADCA 23. mája (WebNoviny.sk) – Poškodený Horelický most v Čadci zbúrajú a postavia nanovo za 7,9 milióna eur. V pondelok začali s prípravou obchádzkových trás. Most na ceste I/11 začnú búrať v druhej polovici júla a hotový by mal byť v lete 2017. Zhotoviteľom je česká firma FIRESTA-Fišer. Ako pri odovzdaní staveniska priamo na moste v Čadci uviedol minister dopravy Roman Brecely, financovanie sa bude rezort snažiť zabezpečiť cez eurofondy. V porovnaní s odhadovanými nákladmi 11,4 milióna eur sa výsledná cena vo verejnom obstarávaní znížila o 3,5 milióna eur.

Mesto Čadca sa obáva, že komplikovanú dopravnú situáciu na Horných Kysuciach nevyrieši ani nový Horelický most. Dopravu cez mesto odľahčí až diaľnica D3, konkrétne úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec. „Čo sa týka ďalších ciest v tomto regióne, som veľmi rád, že na Kysuciach sa buduje diaľničné spojenie na Poľsko, ktoré tak dlho chýbalo. Verím, že v priebehu nasledujúcich týždňov podpíšeme zmluvu na výstavbu diaľnice z Čadce do Svrčinovca,“ dodal Brecely.

Rozpadávajúci sa most ponad rieku Kysucu plánovala Slovenská správa ciest len rekonštruovať. Neskôr sa však zistilo, že je natoľko poškodený, že ho budú musieť celý zbúrať a postaviť nový. „Pôvodné riešenie, ktoré bolo navrhnuté v projektovej dokumentácii, sa ukázalo ako nedostačujúce, pretože pri otváraní spodnej stavby mosta, očisťovaní, sa zistilo, že výstuž je natoľko skorodovaná, že nie je na týchto pilieroch už možné stavať vrchnú konštrukciu,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera.

Kysučania, ale i tranzitná doprava budú musieť najmenej rok jazdiť po obchádzkových trasách. Dopravné problémy sa očakávajú najmä pri uzavretí tunela Horelica v prípade plánovanej údržby alebo aj dopravnej nehody. Okrem obchádzky po ceste I/11 a cez tunel Horelica pripravujú ďalšie tri obchádzkové trasy. Hlavná povedie cez dočasné železničné priecestie v centre Čadce. Druhá, ale len pre autá do tri a pol tony, cez úzky Bukovský most. A tretia – po obslužnej ceste tunela – bude slúžiť prioritne záchranným zložkám. Navyše pri uzatvorení tunela Horelica by mala byť tranzitná nákladná doprava odkláňaná už v Žiline – cez Makov do Česka a cez Trstenú do Poľska.

Pre havarijný stav Horelického mosta platí v Čadci od októbra minulého roka mimoriadna situácia. Rozpadávajúci sa most je provizórne podopretý a prejazdný iba s obmedzeniami od júna 2013. V marci 2013 statici a krízový štáb Obvodného úradu v Čadci rozhodli, že most spájajúci mestskú časť Horelica s centrom Čadce ponad rieku Kysuca je v stave, ktorý môže ohroziť ľudské životy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Brecely
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR