V Česku začali platiť prísne opatrenia, zákaz maloobchodu a služieb má však desiatky výnimiek

Virus Outbreak Czech Republic
Koronavírus v Česku láme rekordy, žiaľ čím viac infikovaných pribúda, tým viac má ochorenie aj obetí. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. októbra, 09:52

Od štvrtka 22. októbra v Českej republike začínajú platiť prísnejšie obmedzenia, ktorými sa vláda usiluje obmedziť šírenie vírusu. Musí byť zatvorená značná časť maloobchodu a služieb a obmedzený je aj voľný pohyb a kontakt obyvateľov.

Nariadenia, ktoré platia do 3. novembra, majú svoje výnimky. V prípade pohybu a kontaktov obyvateľov je to napríklad cesta do práce, nevyhnutná cesta za rodinou, zaistenie základných životných potrieb pre seba alebo iného človeka, cesty za lekárom, ale aj prechádzky alebo cesty do vlastných rekreačných objektov a pobyt v nich.

Stretávať sa môžu maximálne dvaja ľudia, ktorí nie sú členovia jednej domácnosti, spolužiaci či kolegovia z práce. Zákaz maloobchodu a služieb má 28 výnimiek, okrem iných sú to predajne potravín, pohonných hmôt, palív, drogérie, lekárne, predajne so záhradkárskymi potrebami alebo potravou a potrebami pre zvieratá, autoservisy, domáce potreby, kvetinárstva či galantérie.

Podnikateľom preplatia mzdy zamestnancov

Prevádzky budú zatvorené aj vo veľkých nákupných centrách, kde budú môcť fungovať len predajne potravín, drogérie a lekárne. Obmedzený bude aj priamy kontakt verejnosti so štátnou správou na päť hodín dvakrát do týždňa.

„Ospravedlňujem sa, že som v minulosti túto možnosť vylúčil. V prvom rade musíme ochrániť životy občanov,“ ospravedlnil sa premiér Andrej Babiš, ktorého cituje spravodajský portál iDNES.cz.

Podnikatelia, ktorí musia zatvoriť svoje prevádzky, získajú naspäť polovicu nájomného za posledné tri mesiace. Štát im preplatí aj 100 percent miezd a odvodov za zamestnancov.

„Nehovoril by som o lockdowne. Lockdown znamená uzavretie celej spoločnosti,“ povedal minister zdravotníctva Roman Prymula. Podobne sa vyjadril aj Babiš, ktorý uviedol, že robili maximum. „Čo sa stalo, bolo avizované, ale nikto nečakal, že to bude v takom rozsahu,“ uviedol.

Padol ďalší rekord

V počte hospitalizácií je Česko podľa Prymulu na 80 percentách pôvodnej kapacity, pretože sa nepodarilo znížiť reprodukčné číslo, ktoré udáva tempo šírenia nákazy. „Percento pozitívnych je stále vysoké. Malo by byť pod desiatimi percentami, my ho máme nad tridsiatimi percentami, to je extrémne vysoké číslo,“ povedal minister.

Viac o téme: Koronavírus

Už v stredu začali v Česku platiť prísnejšie opatrenia. Ľudia musia nosiť rúško aj vo vonkajších priestoroch na území obcí, ak nemôžu byť vo väčšej vzdialenosti ako dva metre od človeka, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti. Rúško musia mať v takomto prípade aj v aute. Pri športovaní rúška povinné nie sú.

V stredu padol v Českej republike ďalší rekord v počte prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá počas dňa odhalili 14 968 infikovaných. V súčasnosti je v Česku viac ako 124-tisíc aktívnych prípadov, z toho je podľa dát ministerstva zdravotníctva 4 417 pacientov v nemocniciach, pričom 650 z nich je v ťažkom stave. V dôsledku nákazy zomrelo 1 739 osôb.

Koronavírus, Česko
Koronavírus, Česko
Koronavírus, Česko
Koronavírus, Česko
Koronavírus, Česko
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišRoman Prymula