V člne pri Lampeduse našli 25 mŕtvych útečencov

Migranti
Na talianskom ostrove Lampedusa sa v priebehu piatich dní vylodilo okolo 5000 nelegálnych migrantov pochádzajúcich prevažne z Tuniska. Foto: SITA, AP

RÍM 1. augusta (WEBNOVINY) – Talianska pobrežná stráž v pondelok pri ostrove Lampedusa zadržala preplnený čln s takmer 300 africkými utečencami, z ktorých 25 plavbu neprežilo.

Informovali o tom predstavitelia miestneho prístavu, podľa ktorých sa na palube nachádzalo 271 živých ľudí vrátane 36 žien a 21 detí. Príčina smrti zvyšných pasažierov, všetko mladých mužov, zatiaľ nie je jasná.

Vzhľadom na stiesnené podmienky je však možné, že sa udusili. Ich telá zatiaľ uložili do márnice na ostrove. Lampedusa tento rok čelí obrovskému náporu migrantov a utečencov, ktorí sa plavia k európskym brehom najmä z Tuniska a Líbye. V prípade Líbye však väčšinou ide o migrujúcich robotníkov pochádzajúcich z krajín subsaharskej Afriky.

Taliansko novou tranzitnou krajinou

Ilegálni migranti sa v najväčších počtoch pokúšajú dostať sa do Európskej únie práve cez Taliansko. Vyplýva to zo zistení medzinárodnej agentúry Frontex so sídlom vo Varšave, ktorá koordinuje spoluprácu členských štátov EÚ pri ochrane vonkajších hraníc. Ešte donedávna bolo pritom krajinou najviac postihnutou prílevom ilegálnych prisťahovalcov Grécko.

Podľa údajov Frontex-u, v prvých troch mesiacoch tohto roka zaznamenali na talianskych hraniciach 22 600 ilegálnych pokusov o prekročenie hranice. Celkovo pritom celá únia evidovala 33 000 takýchto pokusov. Do Grécka sa v rovnakom čase pokúsilo dostať 7000 nelegálnych migrantov. Ešte v roku 2010 bola situácia opačná – Grécko zaznamenalo 13 085 ilegálnych pokusov o prekročenie vonkajšej hranice EÚ a Taliansko len 147.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom